Μπουλς-Γουόριορς 132-118: Νίκη με… 43άρα του Βούτσεβιτς!

Τη νίκη με 132-118 που τους φέρνει στο 20-24 πανηγύρισαν οι Σικάγο Μπουλς απέναντι στους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς το βράδυ της Κυριακής (15/1), προς ξημερώματα Δευτέρας (16/1).

Οι Ταύροι μπήκαν καλύτερα στο πρώτο 12λεπτο πήραν προβάδισμα 15 πόντων (35-20), αλλά είδαν τους Πολεμιστές να επιστρέφουν στο παιχνίδι και μάλιστα να κλείνουν το ημίχρονο μπροστά με 62-59! Όμως καθοδηγούμενοι από τον φανταστικό Νίκολα Βούτσεβιτς, που σημείωσε 43 πόντους και μάζεωε 13 ριμπάουντ, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επιβάλλουν το τέμπο τους και να πάρουν το επιμέρος σκορ στις δύο επόμενες

περιόδους, φτάνοντας τελικά στο υπέρ τους αποτέλεσμα.

Άξιος συμπαραστάτης του πολύπειρου σέντερ ήταν ο Ζακ ΛαΒιν, ο οποίος σταμάτησε στους 27! Τέσσερις ακόμη παίκτες των Μπουλς ήταν διψήφιοι, ο Κόμπι Γουάιτ με 15, οι Καρούσο και Ντοσούνμου με 12 και ο Πάτρικ Γουίλιαμς με 10.

Για τους Γκόλεντεν Στέιτ Γουόριορς που βρίσκονται πλέον στο 21-22, πρώτος σκόρερ τους ήταν ο Κλέι Τόμπσον με 26, ενώ ακολούθησε ο Στεφ Κάρι με 20.