Μπολόνια-Τζένοα 2-2: Την έσωσε στο τέλος ο Κρίσιτο

Πιθανότατα σε αυτό το ματς έπαιζε το κεφάλι του ο Ντάβιντε Μπαλαρντίνι μετά το άσχημο ξεκίνημα της Τζένοα, η Μπολόνια ήθελε να διασκεδάσει τις εντυπώσεις μετά από την πρώτη της ήττα, με συντριβή 6-1 από την Ίντερ στο Μιλάνο, οπότε και οι δύο αντίπαλοι έψαχναν για τους δικούς τους λόγους η καθεμία, τη νίκη. Η φάση που σημάδεψε το παιχνίδι, ήταν η τελευταία πριν το σφύριγμα του διαιτητή, όταν η κεφαλιά του Σκοβ-Όλσεν βρήκε το οριζόντιο δοκάρι και στην επιστροφή ο Σίριγκου εξ επαφής απομάκρυνε την κεφαλιά του Σοριάνο

Η ομάδα του Σίνισα Μιχάιλοβιτς (αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις),

προηγήθηκε με την έναρξη της επανάληψης, στο 49΄ με ωραίο σου από το ύψος της μεγάλης περιοχής του Σκωτσέζου αμυντικού, Άαρον Χίκεϊ, αλλά η απάντηση της Τζένοα ήταν άμεση, έξι λεπτά αργότερα, με κοντινή κεφαλιά του Ματία Ντέστρο που σκόραρε απέναντι στην παλιά του ομάδα και το πανηγύρισε έξαλλα.

Όταν ο Αρναούτοβιτς στο 85΄ ευστόχησε στο πέναλτι που εκτέλεσε, οι γηπεδούχοι πίστεψαν ότι θα κατακτήσουν την 3η τους νίκη (σε 5 παιχνίδια), αλλά στο 89ο λεπτό ο Ντομένικο Κρίσιτο ισοφάρισε 2-2, με τον ίδιο τρόπο, από την άσπρη βούλα και έτσι τουλάχιστον η Τζένοα πήρε έναν πολύτιμο βαθμό και απέφυγε την 4η ήττα σε 5 παιχνίδια.