Μπολόνια – Σαλερνιτάνα 3-0: Ο Λυκογιάννης νίκησε τον Μανωλά!

Στη Μπολόνια η τοπική ομάδα υποδέχθηκε τη Σαλερνιτάνα για την 30η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος. Βασικός ο Μπάμπης Λυκογιάννης στην εμφατική νίκη με 3-0 της Μπολόνια. Στο αρχικό σχήμα και ο Κώστας Μανωλάς για τους φιλοξενούμενους, ο πρώην άσος του Ολυμπιακού πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου στο 83ο λεπτό.

Προβάδισμα για τους γηπεδούχους έδωσε στο 14ο λεπτό ο Ορσολίνι και ο Σαλεμάκερς στο 44΄ διπλασιάσε τα τέρματα για την Μπολόνια. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τη διαφορά των δύο τερμάτων. Το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα διαμόρφωσε ο Έλληνας ποδοσφαιριστής στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ύστερα από ασίστ του Σαλεμάκερς.

Η Μπολόνια βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας με 57 βαθμούς, ενώ η Σαλερνιτάνα παραμένει στον… πάτο της βαθμολογίας με 14 βαθμούς ενώ δεν υπάρχουν ελπίδα για την παραμονή στην κατηγορία.