Μπαρτσελόνα-Μπέτις 5-0: Εύκολα και απλά με πέντε διαφορετικούς σκόρερ (highlights)

Αυτή ήταν η 4η συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Τσάβι που πέρασε έστω και πρόσκαιρα στην κορυφή της βαθμολογίας με 13 βαθμούς, αφήνοντας στους 12 τη Ρεάλ η οποία την Κυριακή υποδέχεται τη Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Χωρίς να εντυπωσιάσει και με μόλις δύο τελικές προσπάθειες, η Μπαρτσελόνα βρέθηκε να προηγείται με 2-0, με δύο τέρματα μέσα σε επτά λεπτά. Στο 25ο λεπτό ο Οριόλ βρήκε μέσα στην περιοχή τον Ζοάο Φέλιξ και ο Πορτογάλος επιθετικός στην πρώτη του συμμετοχή στη βασική ενδεκάδα, άνοιξε το σκορ, για να

διπλασιάσει τα τέρματα των “μπλαουγκράνα” στο 32ο λεπτό ο Λεβαντόφσκι. Στις καθυστερήσεις ο Τερ Στέγκεν πραγματοποίησε εκπληκτική επέμβαση σε αριστερό πλασέ του Γουίλιαν Χοσέ.

Στην επανάληψη η Μπέτις κατέρρευσε και δέχτηκε άλλα τρία τέρματα. Στο 62ο λεπτό έγραψε το 3-0 με φάουλ ο Τόρες, 4 λεπτά αργότερα και λίγο μετά την είσοδο του στο παιχνίδι πέτυχε το 4-0 ο Ραφίνια, για να διαμορφώσει το τελικό 5-0 με ωραία ατομική προσπάθεια ο Ζοάο Κανσέλο.