Μπαρτσελόνα – Ζάλγκιρις: Η 4η περίοδος της έδωσε τη νίκη

Σ’ ένα ντέρμπι με τα όλα του η Μπαρτσελόνα κατάφερε να επικρατήσει της Ζάλγκιρις με 89-81 και να κάνει του 2-0 στη σειρά μεταξύ των ομάδων. Οι Λιθουανοί πάλεψαν καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, έβαλαν πολύ δύσκολα στην ομάδα των Καταλανών.

Για τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Βέσελι με 26 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Μίροτιτς είχε 22 πόντους με 4 ριμπάουντ. Από την άλλη πλευρά στους 20 πόντους σταμάτησε ο Μπραζντέικις, ενώ 13 πόντους είχε ο Ουλάνοβας.

Η Ζάλγκιρις κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με τον Μπραζντέικις να κάνει το 60-61 λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου,

ομως η Μπαρτσελόνα με το τρίποντο του Λαπροβίτολα ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο στο 68-66.

Στην 4η περίοδο η Μπαρτσελόνα παρουσίασε ένα διαφορετικό πρόσωπο, πιο αποτελεσματικό, με την Ζάλγκιρις να μην μπορεί να ακολουθήσει και να γνωρίζει στο τέλος την ήττα με 89-81.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 45-44, 68-66, 89-81