Μπαρτσελόνα - Σεβίλλη 4-0 σ' ένα 8λεπτό φωτιά!

Σαρωτική παρουσιάστηκε η Μπαρτσελόνα στο ντέρμπι με την Σεβίλλη (4-0), αν και στα πρώτα λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι πίεσαν πολύ την άμυνα της Μπάρτσα και τον Τερστέγκεν.

Το 1-0 για την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε ήρθε στο 27' μ' ένα αριστούργημα του Σουάρες ο οποίος με ανάποδο ψαλίδι νίκησε τον Βάκλικ.

Μόλις 5 λεπτά μετά και ύστερα από ωραία πάσα του Αρτούρ ο Βιδάλ από κανονική θέση έκανε το 2-0 και 3 λεπτά ο σίφουνας
που λέγεται Ντεμπελέ σκόραρε ένα υπέροχο τέρμα κάνοντας το 3-0 σε συνολικά 8 λεπτά.

Το τλεικά 4-0 έγινε από τον Λιονέλ Μέσι με εκτέλεση φάουλ από εκείνες που ελάχιστοι τερματοφύλακες έχουν απάντηση.
Στο 87ο λεπτό ο νεαρός Αραούχο είδε την κόκκινη κάρτα, πολύ αυστηρή, από τον διαιτητή για τράβηγμα στον Τσιτσαρίτο που έφευγε απέναντι στον Τερστέγκεν. Στην ίδια φάση είδε κόκκινη κάρτα ο Ντεμπελέ που τα... έβαλε με τον διαιτητή, ενώ για τον ίδιο λόγο είδε κίτρινη κάρτα ο Πικέ που θα δεν παίξει στο επόμενο ματς με την Ειμπάρ.