Μπακς-Χοκς 109-118: Τα «γεράκια» έστησαν πάρτι εν απουσία Γιάννη (hls)

Πριν από δύο ημέρες οι Ατλάντα Χοκς είχαν επικρατήσει με 123-113 των Μιλγουόκι Μπακς, σήμερα (08/10) ήταν ακόμη πιο εύκολο για τα «γεράκια». Ο λόγος φυσικά η απουσία του Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος δεν έδωσε το παρών στο εν λόγω ματς της Preseason του NBA.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μόνο στην πρώτη περίοδο (25-24), με την συνέχεια να ανήκει ολοκληρωτικά στους Χοκς, οι οποίοι είχαν ως κορυφαίο τον Τρέι Γιάνγκ (31 πόντους στο πρώτο

ημίχρονο σε 20 λεπτά). Από κοντά ο Ντιάντρε Χάντερ με 21 πόντους, ενώ άλλους 13 πόντους πρόσθεσε ο ρούκι Έι Τζέι Γκρίφιν. Η διαφορά έφτασε τους 23 πόντους διαφορά στο ξεκίνημα του τελευταίου δωδεκαλέπτου (77-100) και εκεί οι Χοκς χαλάρωσαν με αποτέλεσμα η διαφορά να πέσει στη συνέχεια στους 9 πόντους (109-118),

Για τους Μπακς, που δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον φρενήρη ρυθμό από την δεύτερη περίοδο και μετά χωρίς τον σούπερ σταρ τους, ο Μπόμπι Πόρτις είχε 15 πόντους και ο Τζρου Χόλιντει πρόσθεσε 12 πόντους.

Αγωνίστηκε ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, σκοράροντας 4 πόντους και μαζεύοντας 1 ριμπάουντ σε 10 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 55-63, 75-96, 109-118