Ατρόμητος – ΟΦΗ 1-2 : Νίκη ψυχολογίας με «τσιμπήματα» στο φινάλε!

Ο ΟΦΗ πιο αποτελεσματικός εκεί όπου πίεσε αναζητώντας το κάτι παραπάνω, νίκησε σε φιλικό αγώνα τον Ατρόμητο στο Εθνικό Στάδιο του Βόλου με 2-1.

‘Ηταν η 4η συνάντηση των δύο ομάδων από τον περασμένο Σεπέμβριο με τις τρεις προηγούμενες – σε πρωτάθλημα και πλέί άουτ – οι οποίες έληξαν όλες ισόπαλες (2-2, 0-0, 1-1).
Το πρώτο ημίχρονο δεν ενθουσίασε κανέναν με τη ζέστη να αποτελεί τη σοβαρότητα αιτία για την συνολική εικόνα. Σε μια από τις 2-3 αξιομνημόνευτες στιγμές, το σουτ του Πιζάνο στο δοκάρι του Σωτηρίου!
Πάντως στο

2ο ημίχρονο η ομάδα του Περιστερίου μπήκε πιο ορεξάτη και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 47’ έπειτα από κάθετη μπαλιά του Μουνίθ κι ωραίο διαγώνιο σουτ του Κωτσόπουλου!
Ακολούθησε ένα ματς σε πιο ελεύθερο τέμπο με τις δύο ομάδες να πραγματοποιούν – όπως ήταν και το λογικό – αρκετές αλλαγες.
Στο φινάλε πάντως μέτρησε η διάθεση των Κρητικών να πάρουν κάτι και εν τέλει τα πήραν… όλα (!!)
Στο 89’ με εκτέλεση φάουλ από καλό σημείο ο Μπαλογιάννης σημάδεψε σωστά στην δεξιά γωνία ισοφαρίζοντας.
Δύο λεπτά αργότερα μετά από «γέμισμα» στην περιοχή του Ατρομήτου ο Φαν Ντάϊνεν με κοντινή κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κι αφού προηγουμένως η μπάλα είχε βρει το κάθετο δοκάρι.