Άρσεναλ-Τσέλσι 3-1: Επιτέλους... νίκησε

Άρσεναλ-Τσέλσι 3-1: Επιτέλους... νίκησεastiliadΣάβ, 12/26/2020 - 21:34

Οι "κανονιέρηδες" κυριάρχησαν στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα και σημαντικό ρόλο στη νίκη τους έπαιξε η αποτελεσματικότητά τους στο πρώτο ημίχρονο. Άνοιξαν το σκορ με γκολ του Λακαζέτ με πέναλτι στο 34 και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Τσάκα, ένα λεπτό πριν το φινάλε του πρώτου μέρους.

Με δεύτερο προσωπικό γκολ ο Τσάκα σημείωσε το 3-0 στο 56ο λεπτό και

η Άρσεναλ στα τελευταία λεπτά έδωσε χώρο στην Τσέλσι. Οι παίκτες του Λάμπαρντ κατάφεραν να μειώσουν σε 3-1 στο 85ο λεπτό με τον Έϊμπραχαμ ενώ είχαν ευκαιρία να πετύχουν και δεύτερο γκολ, όμως ο Ζορζίνιο νικήθηκε από τον Λένο σε εκτέλεση πέναλτι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Αυτή ήταν η 3η διαδοχική εκτός έδρας ήττα για την ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ.

Άρσεναλ: Λένο, Μάρι, Μπεγιερίν, Χόλντινγκ, Τσάκα, Σακα, Ελνένι, Ρόου (65' Γουίλοκ), Μαρτινέλι (71' Πεπέ), Λακαζέτ.

Τσέλσι: Μεντί, Σίλβα, Ζουμά, Τσίλγουελ, Τζέιμς, Κόβατσιτς (46' Ζορζίνιο), Καντέ (74' Χάβερτζ), Μάουντ, Πούλισικ, Βέρνερ (46' Χάντσον Οντόι), Έιμπραχαμ

ΑΓΓΛΙΑ - Premier League - ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Arsenal - Ποδόσφαιρο Off Off Off Off ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Arsenal ΑΓΓΛΙΑ Η Άρσεναλ επικράτησε με 3-1 της Τσέλσι και επέστρεψε σε επιτυχίες μετά από 7 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα. Article publish on Σάβ, 12/26/2020 - 21:34 Article hide updated date Off Article is longform Off