Αρμάνι Μιλάνο-Ρεάλ Μαδρίτης 81-76: Έκαναν την έκπληξη οι Ιταλοί!

Με μία εκκωφαντική νίκη επί της πρωτοπόρου Ρεάλ Μαδρίτης η Αρμάνι Μιλάνο υποχρέωσε τη Βασίλισσα στην τέταρτη εφετινή αποτυχία της στη Euroleague.

Οι Ιταλοί επικράτησαν με 81-76 των Ισπανών, για την 26η αγωνιστική, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 11-15, με το οποίο μπορούν να συνεχίσουν να κάνουν όνειρα δεκάδας.

Η Αρμάνι Μιλάνο εξαργύρωσε την άμυνα του πρώτου ημιχρόνου και κυρίως αυτή του δευτέρου δεκαλέπτου,

όταν κράτησε τη Ρεάλ στους 10 πόντους, τη στιγμή που η παραγωγικότητα της έκανε… υπερωρίες.

Οι γηπεδούχοι πήραν τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +19 (48-29), τρέχοντας μάλιστα ένα εντυπωσιακό σερί 21-0 από το 7΄ έως το 16΄, με το οποίο έγραψαν το 36-19! Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, μείωσαν στο καλάθι στο 36΄, αλλά ο «ζεστός» Μίροτιτς έδωσε τέλος στα όνειρα ανατροπής από τα 6,75.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Σέιβον Σιλντς με 27 πόντους, ενώ στους 23 με 6/7 τρίποντα σταμάτησε ο Νίκολα Μίροτιτς. Από τη Ρεάλ ξεχώρισε ο Ντζάναν Μούσα με 12.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 48-29, 66-54, 81-76