Αρμάνι - Παναθηναϊκός 77 - 80: Τεράστια νίκη για τους "πράσινους"

Αρμάνι - Παναθηναϊκός 77 - 80: Τεράστια νίκη για τους "πράσινους"csaranΠέμ, 12/03/2020 - 23:52

Το μάτς:

H Άρμανι έδειξε από το ξεκίνημα ότι πατάει καλύτερα μέσα στο παρκέ προσπάθησε από την αρχή να βρει ρυθμό και όταν έβρισκε ευκαιρία έτρεχε στο ανοικτό γήπεδο.

Ο Ντιλέινι πήρε πολλές προσπάθειες στα πρώτα λεπτά του αγώνα αρκετές από αυτές κατέληξαν στον στόχο,με τον Πάντερ να είναι άξιος συμπαραστάτης του και να βοηθάει στο επιθετικό κομμάτι .

Στην πλευρά του

Παναθηναϊκού κάποια επιθετικά ριμπάουντ αλλά και γενικά η διάθεση των παικτών του Βόβορα να δώσουν πολλές μάχες μέσα στο καλάθι τους βοήθησε να αντέξουν και να μείνουν κοντά στο σκορ την ώρα που η Αρμάνι έχτιζε κάποιες διάφορες, οι οποίες έγιναν και διψήφιες.

Ο Παπαπέτρου με τον Μήτογλου έβγαλαν κάποιες καλές συνεργασίες και ηγήθηκαν των επιθετικών προσπαθειών, με τους Ουάιτ και Νέντοβιτς να προσπαθούν και αυτοί να βοηθήσουν.

Ο Ετόρε Μεσίνα πήρε και πολλά πράγματα από παίκτες που έφερε από τον πάγκο, γρήγορα μπήκαν στο κλίμα του αγώνα οι Λεντέι και Ρολ δίνοντας και αυτοί περισσότερες επιλογές στον Ιταλό τεχνικό.

Οι "πράσινοι" εγκλωβίστηκαν στην βελτιωμένη άμυνα των γηπεδούχων δεν είχαν καλές επιλογές στο επιθετικό κομμάτι με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω ακόμα και με διαφορά 15 πόντων.

Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε βελτιωμένος στο τρίτο δεκάλεπτο, βρήκε λύσεις από την περιφέρεια και προσπάθησε να εκμεταλευτεί κάποια τρωτά σημεία στην αμυντική λειτουργία των Ιταλών.

Κάποια τρίποντα από τους Παπαπέτρου και Νέντοβιτς βρήκαν στόχο ενώ και ο Σέλβιν Μακ βοήθησε πολύ και στο οργανωτικό κομμάτι αλλά και στην άμυνα.

Πολλές μπάλες πήγαν και στον Παπαγιάννη με τον σέντερ των "πράσινων" να τελειώνει αρκετές φάσεις κοντά στο καλάθι με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πλησιάσουν και να βλέπουν με μεγαλύτεροι αισιοδοξία το τελευταίο κομμάτι του ματς.

Με διαφορά 6 πόντων μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Ιταλοί.

Ο Παναθηναϊκός είχε ξυπνήσει για τα καλά, δυνάμωσε αισθητά την άμυνα του ενώ έβρισκε πλέον με ευκολία λύσεις στην επίθεση με το συγκεκριμένο σκηνικό να αγχώνει κάπως τους παίκτες του Ετόρε Μέσινα που έδειξαν να χάνουν κάπως την αυτοσυγκέντρωση τους.

Το σκορ είχε κλείσει, οι διαφορές πλέον ήταν ελάχιστες με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι - χέρι στα τελευταία κρίσιμα λεπτά του αγώνα.

Οι παίκτες του Βόβορα δεν τα παρατούσαν έμεναν κοντά στους Ιταλούς και με μεγάλα τρίποντα από τους Παπαπέτρου και Νέντοβιτς κατάφεραν να προσπεράσουν στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε κάποιες κρίσιμες άμυνες και κατάφερε τελικά να φύγει με μία τεράστια νίκη από το Μιλάνο με 80 - 77.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Νέντοβιτς με 16 με άξιους συμπαραστάτες τους Παπαπέτρου και Μήτογλου που είχαν από 13.

Για την Αρμάνι 16 ο Πάντερ και 14 πόντους ο Ντιλέινι.

ΔΙΕΘΝΕΙΣ - Euroleague - ΜΠΑΣΚΕΤ Παναθηναϊκός - Μπάσκετ Armani Milano - Μπάσκετ Off Off Off Off ΜΠΑΣΚΕΤ Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ Οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα έφυγαν νικητές από το Μιλάνο με πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο. Article publish on Πέμ, 12/03/2020 - 23:52 Article hide updated date On Article is longform Off