Άρης – ΑΕΚ 74-64: Επιστροφή στις νίκες και τέλος στο σερί της Ένωσης (hls)

Κορυφαίος για τους νικητές (που έφτασαν το 8-7) ο Γκούντγουϊν με νταμπλ-νταμπλ (16π., 19 ριμπάουντ, 1κλ), πολύ καλοί και οι Νότε (14π., 6 ριμπ., 4 ασ., 2 κλ.), Νετζήπογλου (14π., με 4/4 τρίποντα) και Χέιγκινς (12π., 4 ριμπ., 7 ασ., 4 κλ.).

Η ΑΕΚ είχε κορυφαίους τους Μίτσελ (15π., 10 ριμπ., 2 ασ.) και Μάιλς (14π.), όμως της στοίχισαν τα συνολικά 18 λάθη, που οδήγησαν στην έκτη φετινή ήττα.

Οι γηπεδούχοι πηραν από νωρίς κεφάλι στο σκορ με τον Νετζήπογλου να έχει 3/3 τρίποντα στο ξεκίνημα, φτάνοντας μέχει και το +13, που

ήταν και η διαφορά του α’ δεκαλέπτου.

Η Ένωση προσπάθησε περισσότερο στη δεύτερη περίοδο και με τον Μάιλς να βομβαρδίζει, έκανε επιμέρους σκορ 12-4 , μειώνοντας στους τέσσερις στο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι έκαναν καλή τρίτη περίοδο αρχικά με τους Γκούντγουϊν, Νότε, Νετζήπογλου να έχουν επιθετικό οίστρο, η ΑΕΚ πλησίασε με Μάιλς και Μίτσελ στο 51-49, όμως για τον Άρη μπήκαν στην εξίσωση και οι Χέιγκινς, Μήτρου–Λονγκ, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +7.

Στην τελευταία περίοδο, με την ΑΕΚ να συνεχίζει τα λάθη, οι Θεσσαλονικείς έφτασαν μέχρι και το +12, για να κλείσουν το ματς χωρίς προβλήματα.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 39-35, 58-51, 74-64

ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Χόρκλερ 8 (1), Γκούντγουϊν 16, Νότε 14 (2), Νετζήπογλου 14 (4), Χέιγκινς 12 (2), Μήτρου-Λονγκ 7 (1), Τολιόπουλος 1, Σχίζας, Φίλλιος, Χρηστίδης 2

ΑΕΚ (Ηλίας Καντζούρης): Φρέιζερ, Φλιώνης 6 (2), Γιάνκοβιτς 2, Μάιλς 14 (2), Μίτσελ 15 , Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος, ΜακΓκρίφ 6, Γόντικας 4, Παπαδάκης 2, Ουίλιαμς 9 (1), Στρέλνιεκς 6 (2)