Αρης - ΑΕΚ 0-1 : Ο Χιμένεθ είχε τον τρόπο! (vids)

Αρης - ΑΕΚ 0-1 : Ο Χιμένεθ είχε τον τρόπο! (vids) mkouzoulΠέμ, 01/14/2021 - 21:35

Στο 100ο ματς του Μανόλο Χιμένεθ στον πάγκο της ΑΕΚ ο Ισπανός είδε την ομάδα του να παίρνει σημαντική νίκη απέναντι στον Άρη! Η “Ένωση” κατάφερε κάτι ξεχωριστό, καθώς κέρδισε για πρώτη φορά τον Άρη σε τρία διαδοχικά εκτός έδρας παιχνίδια!

Ο Χιμένεθ πλέον μετράει 61 νίκες 18 ισοπαλίες και 21 ήττες!

Το ντεμπούτο του, ο Ισπανός το είχε κάνει τον Οκτώβριο του 2010,

στο γήπεδο του Άρη, στην επιβλητική νίκη της ΑΕΚ με 4-0.

Η ΑΕΚ παρατάχθηκε καλά διαβασμένη και δεν επέτρεψε στα “όπλα” του Άρη να κάνουν το καλό τους παιχνίδι.

ΑΛΛΗΛΟΕΞΟΥΔΕΤΕΡΩΣΗ

Οι δύο ομάδες σαν κύριο στόχο στο πρώτο ημίχρονο, φάνηκε να έχουν την καλή αμυντική λειτουργία για να μην δεχτούν κάποιο γκολ.

Πράγματι, οι ευκαιρίες ήταν ελάχιστες για Άρη και ΑΕΚ απόδειξη του πως και οι δύο έπαιξαν πολύ καλά στην άμυνα!

Ο Άρης λίγο έλλειψε να προηγηθεί ένα λάθος της ΑΕΚ. Ο Λόπες στο έβδομο λεπτό γύρισε την μπάλα στον τερματοφύλακα του τον Αθανασιάδη, ο Μάνος πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας την έκλεψε, όμως δεν πλάσαρε σωστά με τον Νεντελτσιάρου να μαζεύει και να απομακρύνει επάνω όμως σε παίκτη του Άρη. Ο Γκάμα προσπάθησε να μπει στην περιοχή και βρέθηκε στο έδαφος με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για πέναλτι!

Οι μάχες στον χώρο του κέντρου ήταν πολλές. Όπως είπαμε οι δύο ομάδες ήταν προσεκτικές στο να μην αφήσουν την μπάλα στον αντίπαλο και παράλληλα να μην δεχτούν γκολ.

Η ΑΕΚ κατάφερε ν΄απομονώσει τα “ατού” του Άρη ο οποίος μεσοεπιθετικά έχει την ποιότητα να κάνει την ζημιά σε όλες τις ομάδες.

Στο 20 ο Ιονούτ Νελτελτσιάρου έγινε αναγκαστική αλλαγή λόγω προβλήματος τραυματισμού με τον Ζίγκα Λάτσι να παίρνει τη θέση του.

Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ, προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα του Γκαρσία από τα δεξιά και λίγο έλλειψε να το καταφέρει στο 21.

Ο Λιβάι Γκαρσία έκανε τη σέντρα, ο Ανσαριφάρντ αμαρκάριστος πήρε την κεφαλιά η οποία όμως δεν ήταν δυνατή και έτσι μάζεψε εύκολα ο Μπουσέ.

Στο 39 ο Άρης “φλέρταρε” με το γκολ!

Ο Μάνος έκανε κίνηση στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ, πήρε την μπάλα και πλάσαρε τον Αθανασιάδη που είχε βγει από την εστία του, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ. Η φάση όμως δεν μέτρησε καθώς ήταν εκτεθειμένος ο παίκτης του Άρη.

Η τελευταία ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο ήρθε στο 47ο λεπτό με τον Σάσα να σουτάρει από πλάγια θέση και την μπάλα να περνά σχεδόν παράλληλα της εστίας του πορτιέρε της ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά το δεύτερο ημίχρονο. Με το...”καλημέρα” ο Ανσαριφάρντ, έπιασε φοβερό σουτ έξω από την περιοχή με τη μπάλα να περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπουσέ!

Στο 54, ο Κριστιτσιτς έκανε λάθος ο Μάνος κέρδισε και έφτασε στην περιοχή με τον Σέρβο να παραχωρεί το κόρνερ.

Ο Χιμένεθ θέλησε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του και στο 60΄ και πέρασε Μάνταλο και Λιβάια στην θέση Κριστιτσιτς και Μαχαίρα.

Η ΑΕΚ κέρδισε φάουλ στο 60ο λεπτό με τον Σιμόες σ΄εξαιρετικό σημείο, έξω από την περιοχή του Άρη. Ο Λιβάι Γκαρσία εκτέλεσε με δύναμη και νίκησε τον Μπουσέ για το 1-0 με το τρίτο φετινό του γκολ!

Η αλλαγή και η συγνώμη του Μπέμπεκ!

Στο 75 η ΑΕΚ ετοιμάζονταν για διπλή αλλαγή. Ο Σάκχοφ πέρασε στο ματς και ο διαιτητής Μπέμπεκ έδειξε να συνεχιστεί το ματς. Ο Ολιβέιρα δεν πρόλαβε να μπει ποτέ και βάση κανονισμού η ΑΕΚ δεν είχε το δικαίωμα να κάνει άλλη! Ο Κροάτης διαιτητής παραδέχτηκε το λάθος του και ζήτησε συγνώμη με τον Ολιβέιρα να πηγαίνει στον πάγκο εκνευρισμένος.

Η ΑΕΚ πέτυχε και δεύτερο γκολ το οποίο όμως ακυρώθηκε ως off side!

Ο Λιβάια έκλεψε από τον Ιωάννου, έκανε την κίνηση στην δεξιά πτέρυγα, γύρισε στον Ανσαριφάρντ, αυτός με το κεφάλι έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και το ριμπάουντ πήρε ο Λιβάια που έκανε το 2-0! Η φάση ελέγχθηκε από το VAR και ο Λιβάια ήταν εκτεθειμένος την ώρα που έκανε την κεφαλιά ο Ανσαριφάρντ!

Ο Άρης, μετά το γκολ του Λιβάι Γκαρσία, έδειξε σα να ξέμεινε από ιδέες. Δεν απείλησε την εστία του Αθανασιάδη μέχρι το τέλος του ματς.

Άρης: (4-2-3-1)Μπουσέ, Σούντγκρεν, Ροζ, Μπεναλουάν και Σάκιτς(87΄Τσέγκο), Σάσα(87΄Ιωάννου) , Ματίγια, Σίλβα, Γκάμα και Μαντσίνι, Μάνος(75΄Λόπεθ).

ΑΕΚ(4-3-3): Αθανασιάδης, Μπακάκης, Σβάρνας, Νεντελτσεάρου(20΄Λάτσι), Λόπες, Γαλανόπουλος, Σιμόες, Κρίστιτσιτς(60΄Μάνταλος), Γκαρσία, Ανσαριφάρντ και Μαχαίρας(60΄Λιβάια).

Δείτε την εξέλιξη του αγώνα στο match center του novasports.gr

ΕΛΛΑΔΑ - Super League 1 - ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Άρης - Ποδόσφαιρο ΑΕΚ - Ποδόσφαιρο Off Off mkouzoul Off Off ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Άρης ΕΛΛΑΔΑ Η ΑΕΚ επικράτησε με 1-0 εκτός έδρας του Άρη, πέτυχε την τρίτη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα και σκαρφάλωσε στην δεύτερη θέση του πρωταθλήματος!   Article publish on Πέμ, 01/14/2021 - 21:35 Article hide updated date On Article is longform Off