Απότομη προσγείωση για ΠΑΟΚ

Μετά από τέσσερις σερί νίκες σε όλες τις διοργανώσεις, ο ΠΑΟΚ προσγειώθηκε απότομα με βαριά ήττα στην έδρα του ΓΣΛ-Φάρου με 101-89.

Ο Δικέφαλος του Βορρά προερχόταν από συνεχόμενες επιτυχίες σε Basket League και Basketball Champions League, όμως παρουσιάστηκε ευάλωτος στην άμυνα και επίτρεψε στους γηπεδούχους
να πάρουν βαθμολογική ανάσα με την πρώτη τους νίκη μετά από τρεις αγωνιστικές.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Σάφτενααρ με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ, τον ακολούθησε ο Μουράτος με 17, ενώ για τον ΠΑΟΚ ο Γκος πέτυχε 17 πόντους και ο Χαραλαμπόπουλος 15.

Το ματς ήταν ντέρμπι στα τρία πρώτα δεκάλεπτα. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το ματς με σερί 5-0 και διατηρούσε το προβάδισμα μέχρι τα μέσα της α' περιόδου, όμως ο Φάρος πήρε μπρος στην συνέχεια και έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με 27-26.

Ίδια η εικόνα και στην β' περίοδο, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Ο Δικέφαλος του Βορρά πήρε προβάδισμα μέχρι και 4 πόντους, αλλά οι γηπεδούχοι έγραψαν το 49-49 δύο δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ημιχρόνου με τρίποντο του Σάφτενααρ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν να μάχονται στα ίσα, με τον Φάρο να κλείνει την περίοδο μπροστά με 73-75.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε στους ίδιους ρυθμούς και στο 36' ο Φάρος ήταν μπροστά μόλις με δύο πόντους (87-85), όμως σε εκείνο το σημείο με σερί 12-0 κατάφερε να ξεφύγει και να πανηγυρίσει τη μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 27-26, 49-49, 73-75, 101-89
ΓΣΛ Φάρος (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Κιλί 8 (1), Μπάντερ 15 (2), Παπαμακάριος 6, Μαραγκός 11 (5 ριμπάουντ) , Μουράτος 17 (3/4 τρίποντα, 5 ασίστ)), Διαμαντάκος, Χατζηκυριακίδης, Σάφτενααρ 22 (2/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Παπαντωνίου 16 (1/4 τρίποντα, 8 ασίστ)

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 12 (2), Κρουμπάλι 2, Τσόχλας 2, Μαργαρίτης, Ζάρας 8, χαραλαμπόπουλος 15 (2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Καραμανώλης, Κατσίβελης 13 (2/7 τρίποντα, 6 ασίστ), Τζάκσον 6 (1), Γκος 17 (1), Τζόουνς 14 (3/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ)