Αποτελέσματα ευνοϊκά για ΠΑΟΚ

Ο συνδυασμός των αποτελεσμάτων το βράδυ της Τετάρτης (14/11) στον 2ο όμιλο του Basketball Champions League δεν ήταν καθόλου κακός για τον ΠΑΟΚ. Τουναντίον, μάλιστα, καθώς βοήθησε τον "Δικέφαλο" να πιάσει θέση μέσα στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα. Αήττητη συνέχισε τις υποχρεώσεις της η Iberostar Tenerife, ενώ οι Hapoel Holon και Nanterre 92 πέτυχαν σπουδαίες νίκες για την 6η αγωνιστική.

Συγκεκριμένα, τη
νίκη της αγωνιστικής πέτυχε η Nanterre 92, η οποία υποχρέωσε τη Reyer Venezia στην πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα, καθώς επικράτησε με 87-99 στην Ιταλία. Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με πολλές διακυμάνσεις στο σκορ, οι Γάλλοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά το παιχνίδι και προηγήθηκαν ακόμα και με διαφορά 15 πόντων στην πρώτη περίοδο (11-26), αλλά οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί στο δεύτερο δεκάλεπτο και πέρασαν μπροστά με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 47-45. Η Venezia προηγήθηκε ακόμα και με διαφορά 10 πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά η Nanterre ήταν εξαιρετική στην τέταρτη περίοδο, όταν και έτρεξε επί μέρους σκορ 18-33, επικρατώντας με 87-99. Εξαιρετικοί για τη Nanterre 92 ήταν οι Adas Juskevicus με 31 πόντους και 9 ριμπάουντ και Julian Gamble με 28 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από την πλευρά της Venezia ο Gasper Vidmar είχε 17 πόντους και 4 ασιστ.

Στο Ισραήλ, η Hapoel Holon νίκησε εύκολα την Telekom Baskets Bonn με 94-74 εκμεταλλευόμενη την ευστοχία της από την περιφέρεια, καθώς τελείωσε τον αγώνα με 12/23 τρίποντα! Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Corey Walden με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ από την Telekom Baskets Bonn, ο Charles Jackson είχε 20 πόντους και 4 ριμπάουντ.
Στην Τσεχία, η Iberostar Tenerife διατήρησε το αήττητό της, καθώς νίκησε εύκολα την Opava με 70-92. Οι Ισπανοί ήταν μπροστά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αν και ουσιαστικά «καθάρισαν» το παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν και έτρεξαν επί μέρους σκορ 13-28, το οποίο τους έφερε στο +23. Πρώτος σκόρερ για την Tenerife ήταν ο Thaddus McFadden με 19 πόντους και 3/4 τρίποντα, ενώ από τους γηπεδούχους ο Ludek Jurecka είχε 14 πόντους.