Απόλλων Λεμεσού-Μακάμπι Χάϊφα 2-0: Προσπάθησε άλλα δεν τα κατάφερε, περιμένει Ολυμπιακό ή Σλόβαν

Στο ΓΣΠ της Λευκωσίας, ο Απόλλων Λεμεσού νίκησε με 2-0 την Μακάμπι Χάιφα για τον επαναληπτικό του 3ου προκριματικού γύρου του Champions League, αλλά αποκλείστηκε.
Η Κυπριακή ομάδα προηγήθηκε με 2-0 στο 27’ αλλά δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια. Έτσι μετά την ήττα της με 4-0 στο πρώτο ματς αποκλείστηκε και περιμένει τον Ολυμπιακό

ή την Σλόβαν στα play offs του Europa League.
Ο Απόλλων μπήκε δυνατά στο ματς έχοντας τον έλεγχο και την κυκλοφορία.
Έκανε το 1-0 στο 19’ με γκολ του Έρβιν Ονγκέντα, μετά από ένα υπέροχο σουτ.
Στο 27’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κυριάκου, ο Ίσραελ Κολ πάλι με δυνατό σουτ έκανε το 2-0 για την Κυπριακή ομάδα.

Πιούνικ Ερεβάν-Ερυθρός Αστέρας 0-2: Άνετη πρόκριση
Στο «Βασγκέν Σαργκιάν» ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε με 2-0 την Πιούνικ και σε συνδυασμό με το 5-0 του πρώτου αγώνα προκρίθηκε στα play offs του Champions League.
Στο 26’ ο Ζουνίνιο ανέτρεψε τον Κάται και ο Αστέρας κέρδισε πέναλτι. Ο Αλεξάνταρ Κάται ανέλαβε την εκτέλεση αλλά αστόχησε, χάνοντας την ευκαιρία να βάλει μπροστά τους Σέρβους.
Στο 43’ ο Αστέρας κέρδισε και δεύτερο πέναλτι σε ανατροπή του Σανόγκο από τον Αβαγκιάν. Αυτή την φορά ο Κανγκά δεν λάθεψε κάνοντας το 0-1.
Στην επανάληψη στο 60’ ο Ερυθρός Αστέρας έκανε το 0-2 με γκολ του Μίλαν Πάνκοφ μετά από πάσα του Γκόμπελιτς.

Βικτόρια Πλζεν-Σέριφ Τίρασπολ 2-1: Με το ίδιο σκορ νίκης
Στο «Μέστα Πλζεν» η Βικτόρια Πλζεν νίκησε και πάλι με 2-1 την Σέριφ και προκρίθηκε στα play offs του Champions League.
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν νωρίς το σκορ μόλις στο 10ο λεπτό με τον Γιαν Κλίμεντ μετά από ασίστ του Σορί.
Στο 26’ ο Στέφανος Ευαγγέλου ανέτρεψε τον Σορί και η Πλζεν κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τόμας Σορί ο οποίος όμως αστόχησε.
Στο ξεκίνημα της επανάληψης η Σέριφ κέρδισε με την σειρά της πέναλτι σε ανατροπή του Ουατάρα από τον Χάβελ. Ο Ακανμπί δεν λάθεψε κάνοντας το 1-1.
Η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε στο 62’, όταν μετά από ασίστ του Κάλβακ, ο Γιον Μοσκέρα έκανε το 2-1.
Στο 85’ η Σέριφ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Ευαγγέλου με δεύτερη κίτρινη κάρτα.