Απίθανος Ντε Κολό, πρώτη νίκη για τη Φενέρ! (video)

Η Φενέρμπαχτσε κατέκτησε την πρώτη νίκη της στη φετινή Euroleague, επικρατώντας στην Τουρκία με 87-80 της αξιόμαχης Μπασκόνια, σε μια ιστορική βραδιά για τον Νάντο Ντε Κολό, αφού ο Γάλλος με 39 πόντους και αξιολόγηση στο 44, έκανε προσωπικά ρεκόρ και στους δύο τομείς.

Οι Βάσκοι είχαν ως σημεία αναφοράς στην επίθεση τους Σενγκέλια και Σιλντς, ο Γεωργιανός είχε 8 πόντους στην πρώτη περίοδο, τόσους προσέφερε κι ο Αμερικανός, το σύνολο του Περάσοβιτς προηγήθηκε με 5 πόντους, 13-18, ωστόσο η είσοδος του Ντε Κολό έφερε την
ισορροπία για τη Φενέρμπαχτσε και το πρώτο δεκαλεπτο έληξε στο 22-22.

Ο Γάλλος συνέχισε να βρίσκει με ευκολία το δρόμο προς το καλάθι, ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 22 πόντους, στον αντίποδα ο Πολανάρα έδωσε επιθετικές λύσεις έχοντας 7 πόντους στη δεύτερη περίοδο, οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους Τούρκους να έχουν διαφορά τριών πόντων, 39-36.

Το τρίτο δεκάλεπτο δεν ξέφυγε από το ρύθμο των δύο πρώτων, με τους γηπεδούχους να διατηρούν διαφορά 5 πόντων, 63-58 στην ολοκλήρωσή του. Η Μπασκόνια μείωσε στον πόντο στο 31', 63-62, ωστόσο δύο τρίποντα του Κάλινιτς και του Ντίξον, το τέταρτο φάουλ του Σενγκέλια κι ο επιθετικός οίστρος του αστμάτητου Ντε Κολό έδωσα τη νίκη στη Φενέρμπαχτσε.

Ο Ντε Κολό έφτασε τους 39 πόντους με 12/15 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 αίστ, 2 λάθη σε 30:37. Ο Βέσελι είχε 9 πόντους, 8 ο Ντατόμε. Από τους ηττημένους ο Σενγκέλια είχε 18 πόντους, ο Σιλντς 17, ο Χένρι 15 κι ο Πολονάρα 10.