Απέκτησε συγκάτοικο ο Άγιαξ (video)

Η Αϊντχόφεν επικράτησε με 3-1 της Ντεν Χάαγκ σε αγώνα για την 31η ημέρα του πρωταθλήματος Ολλανδίας και βρίσκεται παρέα με τον Άγιαξ στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στο 8ο λεπτό ο Ντε Γιόνγκ νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον Σβίνκελς, όμως στο 20ο λεπτό ο Ντούμφρις με εντυπωσιακή προσπάθεια άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Φαν Μπόμελ.
Μοναδική στιγμή απειλής των φιλοξενούμενων στο πρώτο ημίχρονο με κεφαλιά του Φάλκενμπουργκ και τη μπάλα να φεύγει εκτός εστίας.

Η Αϊντχόφεν απώλεσε σημαντικές ευκαιρίες στη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου με τους Ντε Γιόνγκ, Μπεργκβάιν, Μάλεν, Γκουτιέρες και Λοζάνο μέχρι τη στιγμή που με το 27ο γκολ του στη σεζόν ο Ντε Γιόνγκ σημείωσε το 2-0.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Νέσιντ μείωσε σε 2-1 ερχόμενος από τον πάγκο, όμως το τελικό 3-1 διαμόρφωσε από ασίστ του Γκάκπο και όμορφη κεφαλιά του Μάλεν.