«Απέδρασε» από το Νόβγκοροντ η Ούνικς

Με buzzer beater του Ετζίμ η Ούνικς Καζάν πέρασε δια πυρός και σιδήρου από το Νόβγκοροντ, επικράτησε 94-95 στην παράταση της Νίζνι και έκανε το 2-1 στα μεταξύ τους παιχνίδια. Μία νίκη από το Final-4 απέχει η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη.

Το παιχνίδι στις όχθες του Βόλγα ήταν δραματικό. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε όλο το ματς και κατέληξαν έτσι και στο τελευταίο πεντάλεπτο: σκορ 73-73, 04:25 για το φινάλε. Η Νίζνι μείωσε σε 80-82 και εκμεταλλεύτηκε συνεχόμενα λάθη της Ούνικς
για να προηγηθεί 83-82 με τρίποντο του Πανίν στα 29΄΄. Ο Σμιθ απάντησε με τον ίδιο τρόπο στα 25΄΄ (83-85), με τον Στρέμπκοφ να στέλνει το ματς στην παράταση, 85-85.

Το δράμα συνεχίστηκε και στην παράταση. Η Νίζνι προηγήθηκε 90-86 τρία λεπτά πριν το τέλος, η Ούνικς επέστρεψε με 5-0 σερί και τρίποντο του Ετζίμ (90-91, 01:33) και οι δύο ομάδες μπήκαν ισόπαλες στο τελευταίο λεπτό και σκορ 92-92. Ο Ν΄Ντουρ με ½ βολές έδωσε οριακό προβάδισμα στην Ούνικς, αλλά ο Στρέμπκοφ απάντησε με 2/2 δικές του στα 11΄΄ (94-93)! Ο Σμιθ αστόχησε σε σουτ δύο πόντων, αλλά ο Ετζίμ με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη!

Για τους νικητές ο Ετζίμ είχε 21 πόντους και 9 ριμπάουντ και άξιους συμπαραστάτες τους Σμιθ (20), Ν΄Ντουρ (18), Λάσμε (12) και Κολόμ (10, 4 ασίστ). Για τη Νίζνι ο Γέλοβατς είχε 21 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Γκουμπάνοφ 20, ο Στρέμπκοφ 16 από τον πάγκο, ο Όντουμ 13 και ο Πανίν 11.