Αντέδρασε με εξάρα ο Άγιαξ! (video)

Με έξι γκολ και εντυπωσιακή 45λεπτη εμφάνιση αντέδρασε ο Άγιαξ στον "εφιάλτη" που έζησε στο Κλάσικερ, συντρίβοντας με 6-0 τη Φένλο στο "Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα".

Οι παίκτες της ομάδας του Άμστερνταμ ήταν "μουδιασμένοι" στο πρώτο ημίχρονο και πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-0 από το γκολ - φάουλ του Χακίμ Ζιγέχ, όμως στο δεύτερο ημίχρονο πάτησαν το πόδι
στο ...γκάζι και διέλυσαν τη Φένλο.

Στο 52ο λεπτό ο Ντόλμπεργκ έκανε το 2-0, στο 60ο λεπτό ο Τάντιτς πέτυχε το 3-0, ενώ στο 85' ο Ντάβιντ Νέρες πέτυχε το τέταρτο γκολ του "Αίαντα". Δύο λεπτά αργότερα ο Χούντελαρ έκανε το 5-0 και στο 91ο λεπτό ο Φαν Ντε Μπεκ διαμόρφωσε το τελικό 6-0.

Ο Άγιαξ έφτασε τους 50 βαθμούς μετά από 20 αγωνιστικές και μείωσε την απόσταση από την πρωτοπόρο PSV (52 βαθμοί), η οποία την Κυριακή υποδέχεται τη Φορτούνα Σιτάρντ, ενώ η Φένλο έμεινε στους 26 βαθμούς και την 8η θέση.