Άνετο βράδυ για τη Μαρσέιγ (video)

Εντυπωσιακή η Μαρσέιγ, έφτασε τις 10 νίκες στη Λιγκ 1 με το 3-0 απέναντι στη Σεντ Ετιέν στο φινάλε της 17ης αγωνιστικής. Μετά από 666 λεπτά πανηγύρισε το παρθενικό γκολ με τη φανέλα της Ολιμπίκ ο Ζερμέν στο 11ο λεπτό, είχε δοκάρι στο 63', έβαλε δεύτερο γκολ στο 71' και ολοκλήρωσε εξαιρετικά την καλύτερη εμφάνισή του προερχόμενος από τη Μονακό το καλοκαίρι έναντι 8 εκατ. ευρώ.

Το
3-0 με εκπληκτικό δεξί σουτ σημείωσε στο 80' ο Λούκας Οκάμπος για τη Μαρσέιγ, η οποία κυριάρχησε πλήρως από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό και δεν απειλήθηκε από την απογοητευτική Σεντ Ετιέν, η οποία συμπλήρωσε 8 παιχνίδια χωρίς νίκη με μόλις 4 γκολ από τις 14 Οκτωβρίου και έμεινε για 24 ματς χωρίς νίκη στο «Βελοντρόμ» από το 5-3 του 1979.

Η Μαρσέιγ είναι στους 35 βαθμούς παρέα με Λιόν και Μονακό. 798 λεπτά χωρίς γκολ για τον Λοΐς Ντιονί στην κορυφή της επίθεσης της Σεντ Ετιέν, η ακριβότερη μεταγραφή της το καλοκαίρι από την Ντιζόν. Οι «στεφανουά» έπαιζαν από το 51' με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Γκαμπριέλ .