Άνετο απόγευμα κόντρα στον Ήφαιστο

Δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα κόντρα στον Ήφαιστο Λήμνου ο Ολυμπιακός, που μετά την ήττα από τη Μιλάνο επέστρεψε στις νίκες για το ελληνικό πρωτάθλημα, με 83-46.

Οι νεοφώτιστοι, ακολουθούσαν στο σκορ μέχρι και τις αρχές της δεύτερης περιόδου (21-16) αλλά από εκείνο το σημείο και μετά, το επιμέρους έγραψε 19-6 για το 40-22 του ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός δεν κοίταξε πίσω από εκεί και πέρα, και με
καλή άμυνα, κράτησε πολύ χαμηλά την ομάδα της Λήμνου, αυξάνοντας τη διαφορά συνεχώς, κάνοντας έτσι το 3/3 εντός των συνόρων.

Πρώτος σκόρερ για τους Πειραιώτες ο Παπανικολάου, που είχε 13 πόντους, νταμπλ νταμπλ από τον ΛεΝτέι με 10 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ 9 πόντους και 8 ριμπάουντ είχε ο Βεζένκοφ. Άνοιξε το ροτέισιον ο Μπλατ, με τους Σπανούλη (6π, 5ασ, 4λ) και Πρίντεζη (9π, 8ρ) να αγωνίζονται 20 και 16 λεπτά αντίστοιχα.

Στο 1-2 ο Ήφαιστος, με τους Σμιθ (11π) και Γκότσερ (10π) να είναι οι μοναδικοί με διψήφιο αριθμό πόντων.

Δεκάλεπτα: 19-10, 40-22, 61-36, 83-46

Ολυμπιακός (Μπλατ): Βεζένκοφ 9 (1), Μιλουτίνοβ 10, Παπανικολάου 13 (2), Γουίλιαμς-Γκος 11 (1), Τουπάν 5, Πρίντεζης 9 (1), Σπανούλης 6 (3/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη σε 20 λεπτά), Τολιόπουλος 3 (1), Μπόγρης 4, Μάντζαρης, Τίμα 3 (1/7 σουτ), ΛεΝτέι 10 (12 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 16 λεπτά)

Ηφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Μανωλόπουλος 5 (1), Μούρτος, Γκότσερ 10 (2), Έβανς 5 (1/6 βολές), Μπρέιζελτον 4, Σταμάτης 2, Χαριτόπουλος 5 (1), Γόντικας 2, Γουίγκινς, Σμιθ 11 (3), Φρεϊμάνις 2