Άνετη πρόκριση για Τσιτσιπά στο Λος Κάμπος

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο του Αλεξάνταρ Βούκιτς (Νο.72) στην πρεμιέρα του στο Μεξικό με 6-3, 6-0 σε μόλις 63 λεπτά και προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης (ATP 250).

Εκεί, ο Τσιτσιπάς θα συναντήσει τον Αλεξάνταρ Κοβάσεβιτς (Νο.100), που επιβλήθηκε με 6-3, 4-6, 6-4 του Αυστραλού Ρίνκι Χιτζικάτα.

Ο Τσιτσιπάς ήταν ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο του. «Έσπασε» συνολικά τέσσερις φορές το σερβίς του Βούκιτς και κατάφερε να φτάσει σε μία άνετη επικράτηση.

Κατέκτησε το πρώτο σετ με 6-3, ενώ στη συνέχεια ήταν καταιγιστικός. Έχασε μόλις 7 πόντους στο δεύτερο σετ και έκλεισε το παιχνίδι σε κάτι περισσότερο από μία ώρα, φτάνοντας δίκαια και… ξεκούραστα στη νίκη-πρόκριση.