Άνετη η Μαρσέιγ, δύο γκολ ο Μήτρογλου (video)

Η Μαρσέιγ χρειάστηκε ένα ημίχρονο για να κάμψει την αντίσταση της Λιλ (5-1) και να ξαναπιάσει τη Λιόν στην 3η θέση του πρωταθλήματος Γαλλίας.

Πρωταγωνιστές των Μασσαλών στο καλό τους διάστημα και σκόρερ των τερμάτων της ήταν οι Μήτρογλου και Τοβέν.

Ο Γάλλος άνοιξε το σκορ στο 12’ και στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία της ομάδας του Γκαρσιά στο παιχνίδι του «Βελοντρόμ».

Στο 29’ ο Παγιέ κέρδισε πέναλτι όταν τον ανέτρεψε
το Μεντίλ. Μάλιστα πήρε τη μπάλα και την έδωσε στον Τοβέν για την εκτέλεση, δίνοντας την ευκαιρία στον συμπαίκτη του να φτάσει τα 19 γκολ στο εφετινό Σαμπιονά.

Τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Μήτρογλου. Πρώτα στο 35’ όταν με κεφαλιά σημείωσε το 3-0 μετά από εξαιρετική σέντρα του Αμαβί και τρία λεπτά αργότερα όταν πήρε ασίστ από τον Οκάμπος διαμορφώνοντας το 4-0.

Οι Μασσαλοί έριξαν ταχύτητα στο δεύτερο μέρος και ο Μπενζιά μείωσε στο 54ο λεπτό από την ασίστ του Μπισουμά.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 68ο λεπτό ο Οκάμπος από την 12η ασιστ του Παγιέ στο πρωτάθλημα.

Ο Παγιέ είχε δοκάρι μετά από εξαιρετική προσπάθεια στο 71ο λεπτό του αγώνα.

Προβληματισμό προκαλούν στον Γκαρσιά οι αναγκαστικές αλλαγές των Ρολάντο και Σάκαι οι οποίοι τραυματίστηκαν, με δεδομένο ότι την ερχόμενη Πέμπτη η Μαρσέιγ παίζει τον πρώτο ημιτελικό του Γιουρόπα Λιγκ απέναντι στη Σάαλσμπουργκ.