Ανατροπή με Πούλισιτς η Ντόρτμουντ (Video)

Η Λίβερπουλ, στο πρώτο εκτός Αγγλίας φιλικό ματς, ήταν πιο ορεξάτη στο πρώτο ημίχρονο με τον Λαλάνα δημιουργικό, τον Φαν Ντάικ απροσπέλαστο στον άμυνα και τον Ρόμπερτσον δραστήριο από την αριστερή πλευρά, βρήκε το γκολ από μια στατική φάση στο 25’, αφού βεβαίως νωρίτερα στο 4’ ο Κάριους έκανε ένα…δώρο στο Φίλιπ, ο οποίος από τα 30 μέτρα δεν κατάφερε να «κρεμάσει» το Γερμανό goalkeeper. Οι «Κόκκινοι» άνοιξαν το σκορ από στατική φάση, ένα κόρνερ του Καμάτσο, που έδωσε πάσα στον Ρόμπερτσον, ο οποίος σέντραρε για τον αμαρκάριστο Φαν Ντάικ,
ο Ολλανδός με δυνατή κοντινή κεφαλιά έκανε το 1-0.

Το σύνολο του Κλοπ, παρά τις πολλές αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, έχοντας πολλές ευκαιρίες μέχρι το 65’, με τον Στάριτζ, τον Σολάνκε, τον Μίλνερ ενώ η σημαντικότερη ήταν στο 62’, με τον Χιτς να νικάει τον Ότζο σε τετ-α-τετ και την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του, αφού ο Ελβετός τερματοφύλακας την άγγιξε με το πόδι του. Από εκεί και πέρα ανέλαβε δράση ο Πούλισιτς, που πήρε το πέναλτι στο 66’ με ατομική ενέργεια, μετατρέποντάς το σε γκολ. Στο 89’ η Ντόρτμουντ με ομαδική προσπάθεια και γρήγορη μετάβαση της μπάλας, έφτασε στο 2-1, η τελική πάσα έγινε από το Σμέλτσερ με τον Πούλισιτς να βρίσκει και πάλι δίχτυα, αυτή τη φορά με σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής. Το τελικό 3-1 για τη γερμανική ομάδα διαμόρφωσε με κοντινή προβολή ο Γιάκομπ Μπρούουν Λάρσεν, ύστερα από σουτ του Πούλισιτς κι ασθενή επέμβαση του Κάριους.

Στα αξιοσημείωτα το γεγονός πως στο 17’ ο Μάτιπ αποχώρησε τραυματίας από τον αγωνιστικό χώρο, με τον Κλοπ να προχωράει σε αναγκαστική αλλαγή.

Σάρλοτ, Νότια Καρολίνα, Bank of America Stadium.
Εισιτήρια: 55.447
Διαιτητής: Άλαν Τσάπμαν

Λίβερπουλ πρώτο ημίχρονο: Κάριους - Κλάιν, Φαν Ντάικ, Μάτιπ (22' Γκόμεζ), Ρόμπερτσον - Λαλάνα, Φαμπίνιο, Τζόουνς - Καμάτσο, Ορίγκι, Μάρκοβιτς

Λίβερπουλ δεύτερο ημίχρονο: Κάριους - Κλάιν (62’ Φίλιπς), Κλάβαν, Γκόμεζ, Μορένο - Μίλνερ, Κεϊτά, Γούντμπερν - Σολάνκε, Στάριτζ, Ότζο

Ντόρτμουντ πρώτο ημίχρονο: Χιτς - Τόλιαν, Ντιαλό, Ζαγκαντού, Ντίκμαν - Σαχίν - Βολφ, Νταχούντ, Μποαντού, Σάντσο - Φίλιπ

Ντόρτμουντ δεύτερο ημίχρονο: Χιτς – Μπόκχορν, Πίπερ, Ζαγκαντού, Σμέλτσερ - Μπούρνιτς, Γκόμεθ, Λάρσεν - Γκέτσε, Πούλισιτς, Ίζακ