Ανατροπή και κύπελλο για Μπάγερν

Η Μπάγερν νίκησε 80-75 την Άλμπα στον τελικό του κυπέλλου Γερμανίας και πανηγύρισε τον τίτλο. Οι Βαυαροί βρέθηκαν να χάνουν με 70-64, πέντε λεπτά πριν το τέλος, όμως με πρωταγωνιστή τον Κάνιγχαμ έκαναν την ανατροπή.

Ο τελικός ήταν «κλειστός» με την Άλμπα να προηγείται 20-19 στο δεκάλεπτο και 38-36 στο ημίχρονο με πρωταγωνιστές τους Σίκμα και Ραντοσάβλιεβιτς. Η ομάδα από το Βερολίνο στο τέλος της τρίτης περιόδου κατάφερε να φτιάξει μια διαφορά και πέντε λεπτά πριν το τέλος ήταν στο +6 δείχνοντας έτοιμη να κατακτήσει το τρόπαιο. Όμως ο Τζάρεντ Κάνιγχαμ είχε διαφορετική άποψη. Με δικούς του πόντους και καλή άμυνα, η Μπάγερν έκανε την ααντροπή και πήρε τον τίτλο. Ο Κάνιγχαμ τελείωσε τον αγώνα με 28 πόντους και 4 ριμπάουντ, με τον Ρέντινγκ να έχει 13 πόντους και τον Λούτσιτς12. Για την Άλμπα πρώτος σκόρερ ήταν ο Σίκμα με 14 πόντους, έχοντας 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.