“Άλωσαν” τη Βοστώνη τα “ελάφια” (photo)

Οι Μιλγουόκι Μπακς νίκησαν 123-116 τους Μπόστον Σέλτικς εκτός έδρας και έκαναν το 2-1 στη σειρά των ημιτελικών της Ανατολής, ανάμεσα στις δυο ομάδες. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεπεράσουν το σοκ της ήττας στο πρώτο ματς της σειράς και έδειξαν πως πλέον έχουν πάρει το πάνω χέρι στο ζευγάρι.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος σημείωσε double double με 32 πόντους και 13 ριμπάουντ, σε
39,05 λεπτά συμμετοχής. Επίσης, ο διεθνής Έλληνας παίκτης είχε οκτώ ασίστ, δυο κλεψίματα και τρία κοψίματα. Ο Τζορτζ Χιλ σημείωσε 21 πόντους για τους νικητές, ενώ ο Κρις Μίντλετον σταμάτησε στους 20 πόντους. Στους 14 πόντους ο Πατ Κόναγκτον, ο οποίος είχε 4/9 σουτ τριών πόντων και στους 13 ο Νίκολα Μίροτιτς.

Από την άλλη πλευρά, ο Κάιρι Ίρβινγκ σημείωσε 29 πόντους σε 41,34 λεπτά συμμετοχής. Ο Τζέισον Τατούμ σημείωσε double double με 20 πόντους και έντεκα ριμπάουντ, ενώ στους 18 πόντους σταμάτησε ο Τζέιλεν Μπράουν. Ο Αλ Χόρφορντ είχε 17 πόντους για τους “Κέλτες” και ο Μάρκους Μόρις 16. Συνολικά επτά παίκτες των γηπεδούχων σκόραραν στο συγκεκριμένο ματς, ενώ χρησιμοποιήθηκαν δέκα παίκτες από την τεχνική ηγεσία.

Οι πόντοι:

Σέλτικς: Τατούμ 20, Μόρις 16, Χόρφορντ 17, Μπράουν 18, Ίρβινγκ 29, Χέιγουορντ 10, Οζελέγε 6

Μπακς: Μίροτιτς 13, Αντετοκούνμπο 32, Λόπες 7, Μίντλετον 20, Μπλέντσο 9, Ιλιασόβα 5, Χιλ 21, Κόναγκτον 14, Σνελ 2