Αλμερία-Πονφεραδίνα 3-0: Τριάρα για άνοδο (hls)

Η Αλμερία είχε να κερδίσει εντός έδρας από τις 25 Φεβρουαρίου, είχε χάσει σημαντικό έδαφος στη μάχη για την άνοδο, οπότε η νίκη κόντρα στην Πονφεραδίνα ήταν μονόδρομος, με την ομάδα του Ρούμπι να κερδίζει 3-0 για την 35η αγωνιστική της Segunda Division.

Ο δρόμος για τη νίκη άνοιξε στο 16ο λεπτό με το 16ο φετινό τέρμα του Ουμάρ Σαντίκ, ο οποίος έβαλε το πόδι του στο διώξιμο του Πουγιόλ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Αμίρ.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν σε δεύτερο γκολ μετά από 7 λεπτά στο δεύτερο μέρος με τον Αρνάου

να σουτάρει στην κίνηση και να νικά τον Ιρανό γκολκίπερ.

Η Πονφεραδίνα δεν είχε λύσεις επιθετικά και η Αλμερία στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων σημείωσε το 3-0 με τον Εγουάρας να σκοράρει για πρώτη φορά φέτος μετά από συνεργασία των Λάθο, Σάντσεθ, με τους τρεις παίκτες να έρχονται από τον πάγκο.

Με τη νίκη αυτή η Αλμερία έφτασε τους 66 βαθμούς, έναν πίσω από την πρωτοπόρο Εϊμπάρ, ενώ η Πονφεραδίνα έμεινε στους 51.