Άλμπα-Βίρτους 68-83: «Καρφωμένη» στην δεύτερη θέση, παρά τις «αναταράξεις» στο τρίτο δεκάλεπτο (highlights)

Η Βίρτους Μπολόνια που πέρασε νικηφόρα από δυσκολότερες έδρες, όπως το Μονακό, την Βιτόρια και το Βελιγράδι (Παρτίζαν), πέτυχε την 5η εκτός έδρας νίκη της στο Βερολίνο, κόντρα στην Άλμπα (68-83) και συνεχίζει σταθερά να είναι “καρφωμένη” στην 2η θέση της βαθμολογίας με 14 νίκες και 5 ήττες. Η Άλμπα γνώρισε την 16η ήττα της και ισοβαθμεί με την Βιλερμπάν.

Κυριαρχία στο πρώτο ημίχρονο

Η Βίρτους δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης της στους γηπεδούχους στα δυο πρώτα δεκάλεπτα. Ήταν αποτελεσματική στην άμυνα και στην επίθεση εφάρμοσε τα plays της με τον Σενγκέλια να πετυχαίνει 10 πόντους,

τον Μπελινέλι να έχει εννέα πόντους και όλους τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο να…συνδέονται με το γερμανικό καλάθι. Αστοχία και 12 λάθη από τους παίκτες του Γκονζάλεθ…

Αντίδραση και μερική ανατροπή στο τρίτο δεκάλεπτο

Η Άλμπα αντέδρασε στην τρίτη περίοδο, κέρδισε το επιμέρους σκορ με 24-15, μείωσε το προβάδισμα της Βίρτους μέχρι τους 9 πόντους (60-51), αλλά ο Ιφ Λούντμπεργκ με 5 συνεχόμενους πόντους,,,,”απεκατέστησε την τάξη” για για την ιταλική ομάδα. Η Άλμπα απογοητεύτηκε, όταν η διαφορά ανέβηκε στους 15 πόντους και δεν είχε ψυχικές δυνάμεις, αλλά και δυνατότητες για να “επέστρεφε” στο παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 9-26, 27-48, 51-63, 68-83