Άλμπα – Μπάγερν 69-82: “Απόδραση” με MVP Χίλιαρντ και καθοριστικό Γουάιλερ-Μπαμπ

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο στο Βερολίνο. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, προηγήθηκαν 9-4 με μπροστάρη τον Σίκμα, όμως η Μπάγερν απάντησε με σερί 10-0 για το 9-14 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη 19-18.

Ντα Σίλβα και Ολίντι ανέλαβαν περισσότερες πρωτοβουλίες στη δεύτερη περίοδο και η Άλμπα ισοφάρισε σε 23-23, όμως δεν μπόρεσε να προσπεράσει. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με διαδοχικά καλάθια του Ρούμπιτ και εξακολουθούσαν να έχουν το πάνω χέρι (28-33). Την ίδια στιγμή πάντως η ομάδα του Ίσραελ Γκονζάλες είχε απαντήσεις κυρίως με τους Ολίντι και Λο και

κατάφερε έστω και προσωρινά να μπει σε θέση οδηγού (34-33), αφού το τέλος του πρώτου ημιχρόνου την βρήκε πίσω στο σκορ (36-37).

Τίποτα δεν άλλαξε στην επανάληψη, με τη Μπάγερν να συντηρεί το προβάδισμα με διαδοχικά τρίποντα του Χίλιαρντ (42-48). Η Άλμπα, ωστόσο, είχε ξανά απάντηση. Ανέβασε την ένταση στην άμυνα, βρήκε λύσεις με Σίκμα και Ολίντι και ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο σε απόσταση ενός καλαθιού (55-57).

Το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι και στην τέταρτη περίοδο, καθώς η Μπάγερν δεν μπορούσε με τίποτα να ξεφύγει (62-64). Όλα αυτά μέχρι τη στιγμή που ενεργοποιήθηκαν επιθετικά οι Γουόλντεν και Γουάιλερ-Μπαμπ. Οι δυο τους πέτυχαν μεγάλα τρίποντα στο φινάλε και έφεραν την Μπάγερν στο +10 (64-74) ένα λεπτό πριν το τέλος. Κάπως έτσι έβαλαν τέλος στις ελπίδες της Άλμπα και οι Βαυαροί έφυγαν νικητές (69-82) από το Βερολίνο.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 36-37, 55-57, 69-82.