Αήττητη η «Μεγάλη Κυρία» (video)

Η Γιουβέντους αν και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο κόντρα στην Μπενφίκα, κατάφερε να ισοφαρίσει λίγο πριν το τέλος και να πάρει τη νίκη στα πέναλτι στο δεύτερο αγώνα της για το Ιντερνάσιοναλ Τσάμπιονς Καπ.

Ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος κάθισε κάτω από τα δοκάρια των Πορτογάλων και ήταν εξαιρετικός ιδίως στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου όταν η Γιουβέντους πίεσε για να ανοίξει το σκορ. Το πρώτο μέρος θα το θυμόμαστε μόνο για τον τραυματισμό του Φερέιρα, ο οποίος μετά τη σύγκρουσή του με το συμπαίκτη του τον Ζαρντέλ,
χρειάστηκε να φύγει από το γήπεδο σε φορείο, με νάρθηκα στον αυχένα του.

Άλλη ιστορία το δεύτερο ημίχρονο, με τον Βλαχοδήμο να ορθώνει το ανάστημα του σε τρεις περιπτώσεις που βρέθηκε απέναντι στους Ιταλούς (οι δύο τετ α τετ) και να κρατάει το μηδέν. Η Μπενφίκα άνοιξε το σκορ στο 65 με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ από τον Άλεξ Γκριμάλντο. Η απάντηση των Ιταλών ήρθε με το δοκάρι του Μπενατιά στο 76, για να γίνει το τελικό 1-1 με τον Κλεμένζα στο 84, όταν ο νεαρός μέσος πέρασε δύο παίκτες από δεξιά και με αριστερό πλασέ ζωγράφισε για την ισοφάριση. Η Γιουβέντους θα μπορούσε να γυρίσει το ματς, αν ο Βλαχοδήμος δεν έλεγε και πάλι όχι στην κεφαλιά του Άλεξ Σάντρο στις καθυστερήσεις.

Στα πέναλτι η νταμπλούχος Ιταλίας ήταν πιο ψύχραιμη και εκμεταλλευόμενη τα δύο χαμένα των Ζόνας και Φέλιξ, επιβλήθηκε 4-2, ευστοχώντας και στα τέσσερα που εκτέλεσε