Αήττητη η Εθνική

Αήττητη παραμένει στους πρώτους 4 αγώνες της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κορασίδων Β΄ κατηγορίας η εθνική, στο Μαυροβούνιο.

Τα κορίτσια του Τάκη Μπακογεώργου νίκησαν και τη Σουηδία με 67-53, έχοντας κορυφαίες τις Μποσγανά (27π., 11ριμπ.) και Χατζηλεοντή (18π., 18ριμπ.).

Την Τρίτη (21/8, 17:00), στον τελευταίο αγώνα του ομίλου, η εθνική κορασίδων θα αντιμετωπίσει τη Μεγάλη Βρετανία.

Η εθνική κορασίδων έκλεισε την 1η περίοδο έχοντας προβάδισμα με βραχεία κεφαλή (18-12). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Σουηδία ισοφάρισε
σε 20-20, με την Χατζηλεοντή να αναλαμβάνει... δράση και να δίνει λύσεις. Βγήκαν μπροστά και οι Πολυμένη, Μπουντούρη για το 34-27 υπέρ της Ελλάδας στο ημίχρονο. Στο β΄ μέρος η εθνική κορασίδων ήταν ανώτερη, πάτησε... γκάζι στην 3η περίοδο, με κορυφαία σε αυτό το διάστημα την Αναστασοπούλου, και η διψήφια τιμή της διαφοράς δεν... άργησε (38-28, 24΄). Μετά το 52-40 του 3ου δεκαλέπτου, ένα.. κρεσέντο από την Μποσγανά και ένα τρίποντο από την Πολυμένη διαμόρφωσαν το +15 (61-46, 32’18’’). Η Σουηδία, όσο κι αν προσπάθησε, δεν μπόρεσε να απειλήσει ξανά την ελληνική ομάδα που έκανε το 4/4 και έμεινε αήττητη στον όμιλο.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 34-27, 52-40, 67-53

Διαιτητές: Μεντόθα Χολγκάδο (Ισπανία), Μάνιστε (Εσθονία), Ράμανιουκ (Λευκορωσία)

ΕΛΛΑΔΑ (Μπακογεώργος): Αναστασοπούλου 8, Μποσγανά 27 (11ρ), Χατζηλεοντή 18 (18ρ), Πολυμένη 6, Σακελλαρίου, Μπουντούρη 3, Γούλα 3, Γρηγοροπούλου 2, Νάτσκου