Αϊντχόφεν-Ζβόλε 3-1: Και τώρα ο Άγιαξ…

Μπορεί η Αϊντχόφεν να έχανε τη μία ευκαιρία πίσω από την άλλη, ήταν όμως η Ζβόλε εκείνη που ευτύχησε να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη στο σκορ.

Από τη μια το γρήγορο γκολ, μόλις στο τρίτο λεπτό του Ρεντάν, από την άλλη η σταθερότητα και η καθοριστική επέμβαση του Κώστα Λάμπρου στο σουτ του Γκάκπο σε συνδυασμό με το δοκάρι του Ζάχαβι. κι έχετε τα συστατικά της συνταγής που έβαλε σε μπελάδες την ομάδα του Σμιντ.

Η Ζβόλε σκόραρε μόλις το τρίτο τέρμα της σε εννέα ματς, οπότε μέριμνα της ήταν η υπεράσπιση του προβαδίσματος,

παρά η διεύρυνση του. Η Αϊντχόφεν κυριάρχησε και στο δεύτερο ημίχρονο, αγχώθηκε καθώς ο χρόνος περνούσε και η ισοφάριση δεν ερχόταν, όταν όμως κατάφερε να πετύχει το 1-1 με τον Ραμάλιο στο 83ο λεπτό τα πάντα άλλαξαν.

Μέχρι το 89ο λεπτό πέτυχε άλλα δύο γκολ με τους Γκάκπο, Μποσκαλί για να επικρατήσει με 3-1 και να διατηρήσει τη διαφορά από τον πρωτοπόρο Άγιαξ τον οποίο αντιμετωπίζει την επόμενη αγωνιστική στον έναν βαθμό.