Άγιαξ-PSV Αϊντχόφεν 2-2: Πίεσε αλλά δεν τα κατάφερε ο Αίαντας

Άγιαξ-PSV Αϊντχόφεν 2-2: Πίεσε αλλά δεν τα κατάφερε ο ΑίανταςtbairaktΚυρ, 01/10/2021 - 19:59

Ο Άγιαξ ήταν καλύτερος στην «Γιόχαν Κρόϊφ Αρίνα» αλλά έμεινε στο 2-2 κόντρα στην Αϊντχόφεν, για την 15η αγωνιστική της Eredivisie.

Ο Αίαντας αιφνιδιάστηκε, έμεινε πίσω στο σκορ αλλά στην συνέχεια ήταν καταλυτικά ανώτερος, είχε την κατοχή σε ποσοστό 67%-33% αλλά τελικά κατάφερε μόνο να ισοφαρίσει σε 2-2 την αντίπαλο του.

Η PSV

μπήκε δυνατά και αιφνιδίασε τον Άγιαξ σκοράροντας μόλις στο 2ο λεπτό όταν μετά από πάσα-τακουνάκι του Μάλεν, ο Ζαχάβι πλάσαρε τον Αντρέ Ονανά για το 0-1.

Ο αιφνιδιασμός έγινε μεγαλύτερος στο 21’ όταν και πάλι οι φιλοξενούμενοι με γκολ καρμπόν, πάσα Μάλεν-εκτέλεση Ζαχάβι, έκαναν το 0-2.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο Άγιαξ πήρε τον έλεγχο κι άρχισε να πιέζει.
Στο 28’ μετά από γύρισμα του Μαζράουι ο Τάντιτς σημάδεψε το δοκάρι.

Στο 40’ ο Αίαντας έκανε το 1-2 όταν μετά από γύρισμα του Τάντιτς ο Πρόμες με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στην επανάληψη στο 50’ οι γηπεδούχοι σκόραραν με τον Αλέρ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ.

Στο 65’ όμως ο Αλέρ, σέρβιρε στον Άντονι μέσα στην περιοχή και ο Βραζιλιάνος με σουτ νίκησε τον Μ’ Βογκό για το 2-2.

Κερδισμένη της αγωνιστικής η Φέγενορντ που μείωσε την απόσταση από την κορυφή στους τρεις βαθμούς.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ - Eredivisie - ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Ajax - Ποδόσφαιρο Eindhoven - Ποδόσφαιρο Off Off tbairakt Off Off ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ AFC Ajax ΟΛΛΑΝΔΙΑ Ο Άγιαξ ήταν καλύτερος στην «Γιόχαν Κρόϊφ Αρίνα» αλλά έμεινε στο 2-2 κόντρα στην Αϊντχόφεν, για την 15η αγωνιστική της Eredivisie. Article publish on Κυρ, 01/10/2021 - 19:59 Article hide updated date Off Article is longform Off