Άγιαξ-PSV 0-4: Mε Μαντουέκε “σκόρπισε” τον Αίαντα

Το ξεκίνημα ήταν εντυπωσιακό με το νεαρό Άγγλο να περνάει όποιον βρίσκει μπροστά του και με δυνατό αριστερό να ανοιγεί το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό. 2 λεπτά αργότερα ο Μπεργχάουζ είχε δοκάρι για τον Άγιαξ.

Στο 14′ ακυρώθηκε μέσω VAR το γκολ του Αλέρ, καθώς ο Ταλιαφίκο που έδωσε την ασίστ ήταν ελάχιστα μπροστά από τον Ραμάλιο. Ο Άγιαξ πήρε μπάλα έγινε απειλητικός, αλλά ο αέρινος Μαντουέκε χτύπησε ξανά στην κόντρα στο 29ο λεπτό κάνοντας το 0-2.

Ο Ταλιαφίκο γκρέμισε τις ελπίδες της ομάδας του καθώς αποβλήθηκε στο 40′

για εγκληματικό μαρκάρισμα στον Ραμάλιο.

Με ποδοσφαιριστή παραπάνω η PSV “έσβησε” το ματς κρατώντας εύκολα το 0-2 και μάλιστα έχασε κι άλλες ευκαιρίες με Φαν Χίνκελ και Μαντουέκε. Ο Βερτέσεν ήρθε από τον πάγκο για το 0-3 στο 76′, για να βάλει το κερασάκι στην τούρτα ο Γκέτσε, 1 λεπτό πριν το τέλος, διαμορφώνοντας το τελικό 0-4.

Αυτό ήταν το 12ο τρόπαιο Γιόχαν Κρόιφ για την PSV, που είναι η πολυνίκης του θεσμού.