Άγιαξ – Χρόνινχεν 6-1: Χατ τρικ ο Μπερχβάιν (hls)

Ισοπεδωτικός ήταν ο Άγιαξ στη δεύτερη αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος, συντρίβοντας με 6-1 στο Άμστερνταμ τη Χρόνινχεν.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

Πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Στίβεν Μπερχβάιν, ο οποίος σημείωσε χατ – τρικ, ενώ ο Άντονι σημείωσε το γκολ της αγωνιστικής και κέρδισε το χειροκρότημα για την εξαιρετική του εμφάνιση.

Ο Άγιαξ άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό με τον Μπερχβάιν, ενώ η Χρόνινχεν ισοφάρισε στο 10ο λεπτό με πλασέ του Ενγκόνγκ. Ο Άντονι με έναν “κεραυνό” έκανε το 2-1 στο 28′ και ο Μπερχβάιν στο 45′ σημείωσε το τρίτο τέρμα του “Αίαντα”.

Το 4-1 έγινε στο 57′ με τον Μπερχβάιν να κάνει χατ τρικ, ενώ στο 66ο λεπτό ο Τέιλορ έκανε το 5-1. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 88ο λεπτό με εκτέλεσε πέναλτι του Μπέρχαους.

Ο Άγιαξ έχει δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στην Eredivisie, ενώ η Χρόνινχεν έναν βαθμό.

Άγιαξ – Χρόνινχεν 6-1, Χατ, Μπερχβάιν,agiax – chroninchen 6-1, chat, berchvain