ΑΕΛ - ΑΕΚ 2-4: “Χιόνισε” γκολ στο Αλκαζάρ (vids)

ΑΕΛ - ΑΕΚ 2-4: “Χιόνισε” γκολ στο Αλκαζάρ (vids)vkonstanΔευ, 02/15/2021 - 19:29

Μπορεί το ματς της 22ης αγωνιστικής της Super League μεταξύ ΑΕΛ και ΑΕΚ να καθυστέρησε να διεξαχθεί εξαιτίας των καιρικών συνθηκών, ωστόσο αντέμειψε το κοινό με την εξέλιξη του. Η ΑΕΚ προηγήθηκε

0-2 στο Αλκαζάρ αλλά η μαχητική ΑΕΛ πέτυχε δύο γκολ στο τελευταίο 20λεπτο. Ο Ολιβέιρα πέτυχε δύο γκολ για την Ένωση στο 14' και το 43', σκόρερ για την ΑΕΛ οι Νικολιάς (70') και Ακούνια (80'). Ο Αλμπάνης σημείωσε το 2-3 στο 90ο λεπτό, η ΑΕΛ έχασε πέναλτι με τον Μουκανζό (απέκρουσε ο Αθανασιάδης) στο 96' και στη συνέχεια της φάσης ο Σιμάνσκι έγραψε το τελικό 2-4!

Πως έπαιξαν

Ο Μανόλο Χιμένεθ παρέταξε την ΑΕΚ με διάταξη 4-4-2 και τους Αθανασιάδη στο τέρμα, Μπακάκη, Νεντελτσιάρου, Λάτσι και Λόπες στην άμυνα, Μάνταλο και Σιμάνσκι εσωτερικά χαφ, Τάνκοβιτς και Γκαρσία στις πτέρυγες και Ολιβέιρα με Ανσαριφάρντ στην κορυφή.

Ο Τζανλούκα Φέστα προτίμησε το 4-1-4-1 με τον Μάγιτς στο τέρμα, Γκράουαρ, Ζίζιτς, Μαξιμένκο, Γιακιμόφσκι στην άμυνα, μπροστά τους κινήθηκε ο Στίφλερ, οι Κολομπίνο, Μπεν Χατίρα, Μιλοσάβλιεβιτς και Ακούνια ξεκίνησαν πίσω απ' τον Νούνιτς.

Χαμηλός ρυθμός, εύκολο προβάδισμα

Στο πρώτο μέρος μόνο η ΑΕΚ ζήτησε πράγματα από το ματς και τα πήρε με δύο γκολ απ' τον Νέλσον Ολιβέιρα. Στο 11ο λεπτό η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι. Ο Ολιβέιρα εκμεταλλεύτηκε λάθος γύρισμα του Μαξιμένκο, έγινε αποδέκτης της μπάλας στην περιοχή και ανατράπηκε από τον γκολκίπερ της ΑΕΛ, Μπάγιτς. Στο 14' ο Ολιβέιρα εκτέλεσε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 37ο λεπτό η ΑΕΛ έχασε τη σημαντικότερη ευκαιρία της με τον Μπεν Χατίρα, ονα σεντράρει για τον Ακούνια, εκείνος πήρε την κεφαλιά, η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Αθανασιάδη. Στο 43' η ΑΕΚ έφτασε σε δεύτερο γκολ. Ο Λιβάι Γκαρσία έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, η άμυνα της ΑΕΛ έχασε τον Πορτογάλο, ο οποίος με κεφαλιά σημείωσε το δεύτερο του τέρμα για το 0-2. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

"Τρελό" διπλό στη Λάρισα

Η ΑΕΚ έχασε την πρώτη ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου με καλό σουτ του Λιβάι Γκαρσία στο 48ο λεπτό. Ο Μπακάκης αντιμετώπισε τραυματισμό και αντικαταστάθηκε στο 54' απ΄τον Ντατσένκο. Ακολούθησε ένα μπλακ άουτ για την ΑΕΚ. Στο 65' ο Ακούνια απείλησε με διαγώνιο σουτ από δύσκολη θέση μέσα στην περιοχή. Στο 70ο λεπτό οι “βυσσινί” ο Μουκανζό βρήκε τον Νικολιά, ο οποίος μέσα στην περιοχή πλάσαρε τον Αθανασιάδη σκοράροντας για το 1-2.

Δέκα λεπτά μετά ήρθε η ισοφάριση! Ο Μαξιμένκο βρήκε τον Ακούνια, ο οποίος μέσα απ' την περιοχή εκτέλεσε με δυνατό σουτ για το 2-2 της ΑΕΛ.

Η ΑΕΚ φάνηκε πως θα φύγει με τη νίκη στο 90ο λεπτό, καθώς ο Χρήστος Αλμπάνης πέτυχε το 3-2. Ο Έλληνας επιθετικός πήρε την μπάλα στην περιοχή μετά από ασταθή απομάκρυνση και σούταρε, η μπάλα βρήκε στον Χουσίνο και κατέληξε στα δίχτυα.

Το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει ακόμα! Στο 93' η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι μέσω VAR σε εμφανές χέρι του Λιβάι Γκαρσία. Ο Μουκανζό εκτέλεσε, ο Αθανασιάδης απέκρουσε και στη συνέχεια της φάσης η ΑΕΚ πέτυχε το τελικό 2-4. Στην αντεπίθεση ο Γκαρσία γύρισε από τα δεξιά στον Σιμάνσκι ο οποίος πέτυχε το τελικό 2-4 με πλασέ.

ΑΕΛ (Τζανλούκα Φέστα): Μπάγιτς, Γκράουρ (63' Μπέρτος), Ζίζιτς, Μαξιμένκο, Γιακιμόφσκι, Κολομπίνο, Μιλοσάβλιεβιτς (63' Μουκανζό), Στίφλερ (53' Νικολιάς), Μπεν Χατίρα, Ακούνια, Νούνιτς (87' Χουσίνο)

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Λόπες, Λάτσι, Νεντελτσιάρου, Μπακάκης (55' Νταντσένκο), Σιμάνσκι, Μάνταλος, Τάνκοβιτς (74' Αλμπάνης), Γκαρσία, Ολιβέιρα (74' Σιμόες), Ανσαριφάρντ

ΕΛΛΑΔΑ - Super League 1 - ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΑΕΚ - Ποδόσφαιρο ΑΕΛ - Ποδόσφαιρο Off Off Off Off ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΕΛΛΑΔΑ Η ΑΕΚ προηγήθηκε 0-2 και ισοφαρίστηκε 2-2 στο 80',  Αλμπάνης και Σιμάνσκι σκόραραν στην εκπνοή για το 2-4. 'Επιασε πέναλτι του Μουκανζό στο 96' ο Αθανασιάδης. Article publish on Δευ, 02/15/2021 - 19:29 Article hide updated date On Article is longform Off