ΑΕΚ- Σέτσιν 86-64: Πρόκριση με άνεση και στυλ για τη Βασίλισσα!

Με ένα μαγικό 24-1 από τα μέσα του 3ου δεκάλεπτου μέχρι την αρχή του 4ου η ΑΕΚ καθάρισε με 86-64 τη Σέτσιν και προκρίθηκε στη επόμενη φάση του Basketball Champions League.

Φοβερή εμφάνιση από την ομάδα του Ζοάν Πλάθα που είχε σε φοβερή μέρα τον Τίλμαν με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ, τον ΜακΡέι με 12 πόντους και 8 ασίστ και τον Κουζμίνσκας να είναι καθοριστικός

στο φοβερό διάστημα του Δικεφάλου. Για τη Σέτσιν, ο Μέιερ είχε 13 πόντους και ο Μάζουρτσακ 10, που άντεξε για 27 λεπτά πριν παραδοθεί στις ορέξεις της ελληνικής ομάδας.

Το ματς

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και με Καμπενγκέλε και Κουζέλογλου ζεστούς προηγήθηκε νωρίς με 5 (14-9). Δεν ήταν, όμως ψύχραιμη στη τελική προσπάθεια και έμεινε στο τέλος της περιόδου μπροστά μόλις με έναν (17-16).

Στη 2η περίοδο η ΑΕΚ βελτίωσε την άμυνά της αλλά επιθετικά δεν είχε τις απαραίτητες λύσεις, με τη Πολωνική ομάδα να παραμένει κοντά στο σκορ. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε την ΑΕΚ στο +10 (36-26) έπειτα από ένα τρίλεπτο φοβερής αμυντικής προσήλωσης.

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να ανεβάζει τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της έως εκείνη τη στιγμή (43-30). Η Σέτσιν έκανε την τελική της αντεπίθεση και μέσα σε λίγα λεπτά το παιχνίδι έγινε ισόπαλο (47-47). Αλλά μέχρι εκεί ήταν. Με σερί 14-1 μέχρι το τέλος  της περιόδου και με ηγέτες τον Κουζμίνσκας και το ΜακΡέι βρέθηκε ξανά στο +13 (61-48).

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο με σερί 10-0 και 24-1 συνολικά για να τελειώσει  οριστικά το παιχνίδι (71-48). Τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με την ΑΕΚ να είναι κυρίαρχη για άλλο ένα ευρωπαϊκό παιχνίδι με το πρώτο στόχο της πρόκρισης να έχει επιτευχθεί.

Σκορ ανά περίοδο: 17-16, 36-26, 61-48, 86-64

Στην 5η αγωνιστική του Basketball Champions League, η ΑΕΚ υποδέχεται τη Ντιναμό Σάσαρι (5/12, 19.30) στο ματς για να κλειδώσει τη πρωτιά, ενώ η Σέτσιν θα υποδεχθεί σε ένα πολύ κρίσιμο παιχνίδι τη Λούντβιγκσμπουργκ (6/12, 19.30).