Serie A: “Θρίλερ” στο Ολίμπικο (hls)

Ρόμα – Τορίνο 1-1

Σε… γκραν γκινιόλ εξελίχθηκε το παιχνίδι στην “αιώνια πόλη” μεταξύ Ρόμα και Τορίνο. Στον αγώνα όπου επανεμφανίστηκε ο Ντιμπάλα (πέρασε ως αλλαγή στο 70΄ στη θέση του Ζαλέφσκι), οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Λινέτι στο 55΄. Όλα έδειχναν ότι ο αγώνας γέρνει στο διπλό, αλλά στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων η Ρόμα κέρδισε πέναλτι στο οποίο αστόχησε ο Μπελότι (πρώην Τορίνο). Δύο λεπτά αργότερα ισοφάρισε ο Μάτιτς για να διαμορφώσει το τελικό 1-1

Βερόνα – Σπέτσια 1-2

Νέα αποτυχία για την Βερόνα που πλέον ελπίζει σε ένα θαύμα για την παραμονή

της στην κατηγορία. Με σκόρερ τον Βέρντι στο 30΄ οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ, αλλά στη συνέχεια η Σπέτσια… πάτησε γκάζι και πήρε προβάδισμα με δύο τέρματα (53΄ και 69΄) του Εμπαλά Ενζολά. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Νικολάου αγωνίστηκε με το περιβραχιόνιο του αρχηγού για την ομάδα της Λιγκούρια

Μόντσα – Σαλερνιτάνα 3-0

Με συνοπτικές διαδικασίες “καθάρισε” το παιχνίδι κόντρα στην Σαλερνιτάνα η Μόντσα. Τελικό αποτέλεσμα 3-0 με σκόρερ τους Αουγκούστο (24΄), Μότα (35΄) και Πεσίνα (στο 75΄ με πέναλτι)