Serie A: Τα στιγμιότυπα της 26ης αγωνιστικής (vids)

Serie A: Τα στιγμιότυπα της 26ης αγωνιστικής (vids)osinteliΔευ, 03/08/2021 - 00:22

Νάπολι-Μπολόνια: 3-1

Η Νάπολι νίκησε με 3-1 την εξαιρετική Μπολόνια σε συναρπαστικό παιχνίδι για την 26η αγωνιστική της Serie A. Τα γκολ των νικητών σημείωσαν οι Ινσίνιε (8', 76') και Οσιμεν (65'), ενώ για τη Μπολόνια είχε μειώσει ο Σοριάνο (73'). Για τους

Ναπολιτάνους ακολουθούν συνεχόμενα εκτός έδρας ντέρμπι με Μίλαν, Γιουβέντους και Ρόμα.

Σαμπντόρια-Κάλιαρι: 2-2
Με καταπληκτικό σουτ του Ναϊνγκολάν στο 96' η Κάλιαρι απέσπασε ισοπαλία με 2-2 στη Γένοβα από την Σαμπντόρια, σε συγκλονιστικό φινάλε στο ματς.

Η ομάδα του Σέμπλιτσι ήταν με βασικό τον Λυκογιάννη εξαιρετική για μια ώρα αγώνα, προηγήθηκε με το γκολ του Πέντρο στο 11΄και ουσιαστικά δεν είχε απειληθεί, μέχρι να παρέμβει από τον πάγκο ο Ρανιέρι.

Η αλλαγή σχηματισμού σε 3-5-2 βοήθησε τη Σαμπντόρια να βρει ρυθμό, να ισοφαρίσει με Μπερεζίνσκι στο 78΄από πάσα του Ραμίρεζ που μπήκε αλλαγή και να γυρίσει το ματς με γκολ του προερχόμενου από τον πάγκο Γκαμπιαντίνι στο 80΄!  Τον τελευταίο λόγο στο ματς είχε ο Ναϊνγκολάν στο 96΄για το 2-2!

Ελλάς Βερόνα-Μίλαν: 0-2
Η Μίλαν νίκησε στην έδρα που έχουν "στραβοπατήσει" πολλές ομάδες από την πρώτη επτάδα του πρωταθλήματος, χάρη σε δύο πανέμορφα γκολ. Στο 27ο λεπτό ο Κρούνιτς βρήκε δίχτυα με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ και το τελικό 0-2 διαμορφώθηκε από τον Νταλότ στο 50'.

Φιορεντίνα-Πάρμα: 3-3
Από ένα ματς που είχε έξι γκολ αξία είχε μόνο το τελευταίο δεκάλεπτο. Μέχρι εκείνο το σημείο Φιορεντίνα και Πάρμα φοβόντουσαν να κυνηγήσουν την νίκη. Ανταμείφθηκαν στο τέλος με έναν βαθμό με το 3-3.

Η Φιορεντίνα πήρε δύο φορές το προβάδισμα με ισάριθμες στημένες φάσεις με τους Κουάρτα (28') και Μιλένκοβιτς (42') και η Πάρμα ισοφάρισε με πέναλτι του Κούτσκα (32') και πλασέ του Κούρτιτς (72') σε μια φάση που η άμυνα των γηπεδούχων κοιμήθηκε.

Οι δύο κόουτς ρίσκαραν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στο 90ο λεπτό... πάλι από στημένη μπάλα ο Κουάρτα έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της Πάρμα και στην αντεπίθεση έγινε το 2-3 από τον Μιχάιλα για τους Παρμέντσι. Η Φιορεντίνα πίεσε και από ένα γύρισμα του Χερμάν Πετσέλα ο Ιακοπόνι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το τελικό 3-3.

Κροτόνε-Τορίνο: 4-2
Η Κροτόνε πέτυχε την 4η νίκη της στο πρωτάθλημα, με 4-2 απέναντι στην Τορίνο, και διατήρησε τις ελπίδες της για παραμονή στην κατηγορία. Η ομάδα του Κόσμι πήρε προβάδισμα στο παιχνίδι με γκολ του Νουάνκο στο 27ο λεπτό, όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Μαντράγκορα στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους.

Στο 53' ο Μπονατσόλι είχε δοκάρι και ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στην Τορίνο και έναν λεπτό αργότερα ο Νουάνκο πέτυχε το 2-1. Δέκα λεπτά πριν το τέλος ο Ρέτσα σημείωσε το 3-1, ενώ στο 84' ο Σανάμπρια διαμόρφωσε το 3-2 με καταπληκτικό σουτ. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων με εξαιρετική ατομική προσπάθεια ο Ουνάς.

Ρόμα-Τζένοα: 1-0
Με γκολ του Μαντσίνι με κεφαλιά από το 24΄η Ρόμα νίκησε με 1-0 τη Τζένοα και με την 15η νίκη στη σεζόν έφτασε τους 50 βαθμούς μετά από 26 αγωνιστικές στο ιταλικό πρωτάθλημα.

Γιουβέντους-Λάτσιο: 3-1
Θέμα ποιότητας και σωστών αποφάσεων. Η Γιουβέντους με τον Κριστιάνο Ρονάλντο στον πάγκο γύρισε το ματς από το 0-1 και επικράτησε 3-1 της Λάτσιο. Η Λάτσιο εκμεταλλεύτηκε τις πολλές απουσίες και το προβληματικό στήσιμο της Γιουβέντους για να πάρει το προβάδισμα. Έκανε πέντε φάσεις για γκολ στα πρώτα 25' αλλά σκόραρε μόλις μια φορά. Το γκολ πέτυχε ο Κορέα στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Γιουβέ δεν έκανε πολλές φάσεις αλλά σε μια από αυτές ένα φοβερό σουτ του Ραμπιό έγραψε το 1-1 (39') που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος ανέλαβε δράση ο Μοράτα, ο οποίος με δύο γκολ (57', 60' πέναλτι) διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ουντινέζε-Σασουόλο: 2-0
Η Ουντινέζε επιβεβαίωσε ότι πηγαίνει από το καλό στο καλύτερο επικρατώντας εντός έδρας της Σαοσυόλο με 2-0. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Γιορέντε στο 42ο λεπτό, με τον Περέιρα να διαμορφώνει το τελικό 2-0 στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Σπέτσια-Μπενεβέντο: 1-1
Σπέτσια και Μπενεβέντο έμειναν στο 1-1 στο «Αλμπέρτο Πίκο» για την 26η αγωνιστική της Serie A. Ήταν η πρώτη ισοπαλία στην μεταξύ τους ιστορία, μετά από οκτώ αγώνες με πέντε νίκες για την Μπενεβέντο και τρεις για την Σπέτσια.

Η Μπενεβέντο ήταν εκείνη που προηγήθηκε στο σκορ στο 24ο λεπτό, όταν μετά από πάσα του Βιόλα, ο Γκάϊτς στο ντεμπούτο του, απέφυγε τον Ρίτσι και πλάσαρε με το αριστερό για το 0-1. Η ισοφάριση ήρθε στο 71ο λεπτό, όταν μετά από φάση διαρκείας, η μπάλα έφτασε στον Ντανιέλε Βέρντε που με σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 1-1.

ΙΤΑΛΙΑ - Serie A - ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Off Off Off Off ΙΤΑΛΙΑ Με τη νίκη της Νάπολι επί της Μπολόνια έπεσε η αυλαία της δεύτερης αγωνιστικής ημέρας στη Serie A. Με το παιχνίδι Ίντερ-Αταλάντα ολοκληρώνεται τη Δευτέρα (8/3) η αγωνιστική. Article publish on Δευ, 03/08/2021 - 00:22 Article hide updated date On Article is longform Off