Oλυμπιακός – Απόλλων Π. 84-65: Εύκολη νίκη, ντεμπούτο ο Μήτρου – Λονγκ

Koρυφαίος για τους νικητές ο Πίτερς με 20 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα. Ο Μιλουτίνοφ είχε 16 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Πετρούσεφ 12 πόντους και ο Μήτρου – Λονγκ 5, στην πρώτη του εμφάνιση.

Οι Ουάσινγκτον (14), Όζμπορν (12) και Μπράουν (10), καλύτεροι για τους Πατρινούς.

Εκτός για τον Ολυμπιακό έμειναν οι Φαλ και Κάνααν εν όψει Άλμπα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο ματς

με 7-0, ενώ γρήγορα ανέβασαν τη διαφορά στο +13. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Μουράτο, αλλά ο Μιλουτίνοφ κυριάρχησε, για το 33-17 του α’ δεκάλεπτου.

Στο ξεκίνημα του β’, η διαφορά εκτοξεύτηκε και στο +19, ενώ στη συνέχεια κάποια λάθη, επέτρεψαν στον Απόλλωνα να μειώσει. Ο Ολυμπιακός σοβαρεύτηκε, ο Πετρούσεφ πήρε τη σκυτάλη επιθετικά και το ημίχρονο έληξε με 51-28.

Στην τρίτη περίοδο, μπήκε στην εξίσωση και ο Λούντζης, με τη διαφορά να φτάνει τους 25. Ο Απόλλων αντεπιτέθηκε, αλλά ο Ολυμπιακός κράτησε άνετο προβάδισμα 20 πόντων (66-46).

Οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν άνετα το προβάδισμα μέχρι το τέλος, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν κάτω από τους 20 με σερί πόντους από τον Όζμπορν.

Τα δεκάλεπτα: 33-17, 51-28, 66-46, 84-65