Ο Ολυμπιακός των ανατροπών

Μπορεί ο Ολυμπιακός να βρέθηκε στο -19 στο τέταρτο λεπτό της δεύτερης περιόδου, όμως με μία αντεπίθεση διαρκείας έφθασε στη νίκη με 92-69 επί του Περιστερίου στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Έτσι, άφησε πίσω του το σύνολο του Πεδουλάκη, με το οποίο ισοβαθμούσε στη 2η θέση πριν από την έναρξη της 10ης αγωνιστικής της Basket League.

Στα πρώτα λεπτά της 1ης περιόδου, ο Ολυμπιακός
προηγήθηκε με 6-2 με έξι πόντους του Μιλουτίνοφ, χάνοντας ωστόσο τον Στρέλνιεκς. Μετά από αγκωνιά στο κεφάλι, αποχώρησε για τα αποδυτήρια όπου του έγιναν πέντε ράμματα.

Ακολούθως, οι «ερυθρόλευκοι» υπέπεσαν σε πολλά λάθη στην άμυνα, ενώ δεν είχαν καλές επιλογές στις επίθεση. Έτσι το Περιστέρι έκανε ένα σερί 0-10 και βρέθηκε μπροστά με 6-12. Η 1η περίοδος έληξε με 16-21, με τον Ολυμπιακό να έχει 6/16 σουτ και να δέχεται 10 πόντους μέσα από τη ρακέτα.

Το Περιστέρι συνέχισε να εκμεταλλεύεται τα προβλήματα των «Πειραιωτών» με αποτέλεσμα στο τέταρτο λεπτό της 2ης περιόδου να προηγηθεί με 19-38 (-19), έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση του Σκορδίλη και Σίρκο.

Εκεί, άρχισαν να μιλούν ο Τουπάν με τον Σπανούλη, αλλά και ο Παπανικολάου που έβγαζε πολύ ενέργεια στην άμυνα. Ο Γάλλος με συνεχόμενα τρίποντα (έφθασε τους 17 πόντους) και ο αρχηγός με εξαιρετικές επιλογές, βοήθησαν για να μειωθεί το σκορ σε 42-48 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Μπλατ έπαιξε στο «κόκκινο», έχοντας πιεστική άμυνα και πολύ καλές επιλογές στην επίθεση με τον Σπανούλη και τον Μιλουτίνοφ να μοιάζουν ανίκητοι. Έτσι, στο 25’ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 56-50, ενώ στο 27’ βρέθηκε στο +9 (61-52). Το 3ο δεκάλεπτο έληξε 74-58, με το επιμέρους σκορ να είναι 32-10!

Η 4η περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους Βεζένκοφ και Μάντζαρη να εκτελούν από παντού. Στο 34’ οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 84-60. Έως το τέλος η διαφορά διατηρήθηκε πάνω από τους 20 πόντους. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν 90-64.

Τα Δεκάλεπτα: 16-21, 42-48, 74-58, 92-69.