Νίκη και πλεονέκτημα για τη Φενέρ (video)

Η πρωταθλήτριας Ευρώπης δεν συνάντησε δυσκολίες στο Βελιγράδι με τον Ερυθρό Αστέρα τον οποίο νίκησε με 80-63 φτάνοντας τις 20 νίκες και διασφαλίζοντας μαθηματικά το πλεονέκτημα έδρας.

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς μπήκε από την αρχή με όρεξη να επιβάλει το νόμο της, χάρη στον Ντίξον και τον Βέσελι προηγήθηκε με 9-20 στο 8ο λεπτό, με ένα ξέπασμα του Ίνις οι Σέρβοι πλησίασαν και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο -5, 17-22.

Στον ίδιο ρυθμό κινήθηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ερυθρός Αστέρας είδε τους επιθετικούς άξονές του, Ρότσεστι και Φελντέιν να βρίσκονται σε κάκιστη βραδιά παραγωγικά,
με αποτέλεσμα να παλεύει μόνος του ο σταθερά καλός Νταβίντοβατς, στον αντίποδα η Φενέρ έπαιρνε πόντους από όλους τους παίκτες, ολοκλήρωσε το ημίχρονο στο +9, 31-40.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το καθοριστικό, η Φενέρ με μνημειώδη ευστοχία από την περίμετρο και γρανιτένια άμυνα, έκανε επιμέρους σκορ 25-10 και ουσιαστικά "καθάρισε" τη νίκη, ενώ άξιο αναφοράς είναι το γεγονός πως κάποια στιγμή έφτασε να έχει 12/16 τρίποντα!

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστική, παρά το γεγονός πως οι γηπεδούχοι έβγαλαν κάποια αντίδραση, αλλά ήταν ήδη αργά.

Ο Ντίξον, στην πιο παραγωγική βραδιά της σεζόν, είχε 25 πόντους με 7/10 τρίποντα σε 19 λεπτά συμμετοχής και 28 στο ranking, 10 πόντους προσέθεσε ο Κάλινιτς, ο Ομπράντοβιτς έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες, εξ αυτών μόνο ο Μαχμούτογλου δεν βρήκε σκορ.

Για τους γηπεδούχους, 18 πόντους είχε ο Νταβίντοβατς και 10 ο Ίνις, Ρότσεστι και Φελντέιν είχαν ως άθροισμα 8 πόντους.

Αξίζει να σημειωθεί, πως πριν από το τζάμπολ ο Ερυθρός Αστέρας τίμησε δύο δικά του παιδιά, τον Κάλινιτς και τον Γκούντουριτς.

Δεκάλεπτα: 17-22, 14-18, 10-25, 22-15
Τέλος Δεκαλέπτων: 17-22, 31-40, 41-65, 63-80