Ligue 1: «Καθάρισε» για τη Μονακό ο Μπεν Σεγκίρ – Νίκες για Χάβρη και Μετς

Χάβρη – Τουλούζ: 1-0

Επέστρεψε στις νίκες η Χάβρη, κόντρα στην Τουλούζ στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος. Το μοναδικό γκολ του αγώνα σημείωσε ο Οπέρι στο 60ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην 12η θέση με 27 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι στην 11η με 29.

Μετς – Κλερμόν: 1-0

Στη «μάχη» της «ουράς» η Μετς βγήκε νικήτρια και σημείωσε το δεύτερο σερί θετικό αποτέλεσμα. Η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι

επικράτησε με 1-0 της Κλερμόν, το τέρμα του αγώνα πέτυχε ο Μικαουνταντζέ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 33ο λεπτό. Η Μετς βρίσκεται στην 17η θέση της βαθμολογίας με 23 βαθμούς, ενώ η Κλερμπόν είναι στον… πάτο ως τελευταία με 17.

Στρασμπούρ – Μονακό 0-1

Νίκη για τη Μονακό στην έδρα της Στρασμπούρ με 0-1 για την 25η «στροφή» του γαλλικού πρωταθλήματος. Ένα γκολ ήταν αρκετό για την ομάδα του Πριγκιπάτου, στο 72ο λεπτό ο Μπεν Σεγκίρ χάρισε το βαθμολογικό «τρίποντο» στους φιλοξενούμενους.

Η Μονακό εδραιώνεται στην 3η θέση της βαθμολογίας με 45 και «γλυκοκοιτάζει» και πιο….ψηλά. Οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην 14η θέση με 26 βαθμούς.