Έκανε το καθήκον της

Η Ελλάδα έκανε τα εύκολα δύσκολα απέναντι στη Μεγάλη Βρετανία, αλλά τελικά έφυγε νικήτρια από το Λέστερ με 95-92 στην παράταση, ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου παίζοντας με πολλά νέα πρόσωπα και κανέναν παίκτη από Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό εκτός του Μήτογλου, άφησε τους γηπεδούχους κοντά
στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο έδειξε διάθεση να «καθαρίσει» το παιχνίδι.

Το έκανε, αλλά στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας «έχυσε την καρδάρα με το γάλα» και έχασε διαφορά 10 πόντων. Το ματς οδηγήθηκε στον έξτρα χρόνο κι εκεί αφού οι Βρετανοί προηγήθηκαν μέχρι και με 4 πόντους, η «γαλανόλευκη» πήρε τελικά τη νίκη χάρη σε τρίποντο του Αθηναίου 3,4" πριν το τέλος. Ο γκαρντ του Άρη έκανε το 92-94 και ο Μαργαρίτης με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Μπουρούσης και Λαρεντζάκης ήταν οι κορυφαίοι της Ελλάδας, ενώ πολύτιμες λύσεις έδωσε ο Βασιλόπουλος και καλή παρουσία είχαν οι Γιαννόπουλος, Αθηναίου.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 37-37, 54-55, 83-83 (κ.δ.), 92-95 (παρ.)