Kροατία: Ισοφάρισε επίδοση 84 ετών!

Η Κροατία επιδεικνύει σταθερότητα στην πορεία της στο Παγκόσμιο Κύπελλο, αφού προ 4 ετών είχε φτάσει στον τελικό και στο Κατάρ είναι και πάλι στην τελευταία τετράδα.

Το εντυπωσιακό για τους Βαλκάνιους είναι πως έφτασαν στα ημιτελικά έχοντας μία νίκη, εκείνη με 4-1 επί του Καναδά στη φάση των ομίλων. Με Μαρόκο και Βέλγιο ήρθαν ισόπαλοι (0-0), στη φάση των «16» με αντίπαλο την Ιαπωνία το σκορ ήταν 1-1 σε κανονική διάρκεια και παράταση για να έρθει η πρόκριση στα πέναλτι με 3-1.

Και στα προημιτελικά ήταν

η σειρά της Βραζιλίας, 0-0 στην κανονική διάρκεια, 1-1 στην παράταση, 4-2 στα πέναλτι.

Το ίδιο είχε συμβεί και το 1938 με τη Σουηδία, αλλά σε εντελώς διαφορετική συνθήκη. Οι Σκανδιναβοί επίσης έφτασαν στα ημιτελικά με μία νίκη, διαλύοντας με 8-0 την Κούβα στα προημιτελικά. Η διοργάνωση για εκείνους είχε εκκινήσει στα προημιτελικά αφού ο αγώνας με την Αυστρία στη φάση των «16» είχε ακυρωθεί.

Επομένως το επίτευγμα της Κροατίας είναι μοναδικό…