Fergie time νίκη για την Γιουνάιτεντ

Με γκολ στις καθυστερήσεις από τον Μάρκους Ράσφορντ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε την ανατροπή και πήρε σπουδαία νίκη με 2-1 στην έδρα της Μπόρνμουθ!

Στο πρώτο εικοσάλεπτο του αγώνα η Μπόρνμουθ κατάφερε να σκοράρει μόλις μια φορά απέναντι στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ διότι περί κατορθώματος επρόκειτο! Η αμυντική εικόνα της Γιουνάιτεντ ήταν θλιβερή και - για ακόμη μια φορα - αν δεν ήταν
ο Ντε Χέα το σκορ από νωρίς θα μπορούσε να είχε ξεφύγει! Όταν κόπασε η "καταιγίδα" της Μπόρνμουθ η Γιουνάιτεντ σιγά σιγά άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και να γίνεται επικίνδυνη! Στην δεύτερη καλή ευκαιρία της στο παιχνίδι κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Μαρσιάλ (35') ο οποίος σκόραρε για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι! Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και οι δύο ομάδες έχασαν ευκαιρίες για να πάρουν το προβάδισμα αλλά πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες 1-1.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν υπόθεση της Γιουνάιτεντ! Έχασε αμέτρητες ευκαιρίες με αποκορύφωμα μια φάση όπου ο Γιάνγκ με εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, στην συνέχεια ο Ράσφορντ σούταρε δυνατά και ο Ακέ σταμάτησε με αυτοθυσία την μπάλα πριν περάσει την γραμμά και εν συνεχεία ούτε ο Πογκμπά κατάφερε να σκοράρει με τον Μπρουκς να διώχνει πάνω στην γραμμή. Ο Έντι Χάου έκανε αλλαγές μετά το εβδομηκοστό λεπτό και κατάφερε να ρίξει τον ρυθμό! Η Μπόρνμουθ ισορρόπησε και πλέον και οι δύο ομάδες ήταν επικίνδυνες!

Από το 85ο λεπτό και μετά όμως η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο πίεσε περισσότερο και στις καθυστερήσεις, σε Fergie time δηλαδή, λυτρώθηκε! Σκόρερ ο Ράσφορντ μετά από ασίστ του Πογκμπά! Η Γιουνάιτεντ έμεινε για τέταρτο ματς αήττητη και συνεχίζει να ανεβαίνει στην κατάταξη!

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ : Μπέγκοβιτς, Φράνσις, Σ. Κουκ, Ακέ, Σμιθ, Στάνισλας (90+ Σέρμαν), Λ. Κουκ (68' Γκόσλινγκ), Λέρμα, Φρέιζερ (74' Ίμπε), Μπρουκς, Γουίλσον

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝ. : Ντε Χέα, Γιάνγκ, Σμόλινγκ, Λίντελοφ, Σο, Φρεντ (56' Ερέρα), Μάτιτς, Πογκμπά, Μάτα (56' Ράσφορντ), Σάντσες (78' Λίνγκαρντ), Μαρσιάλ (