Eύκολα ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός Superfoods δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Άρη (84-63) και να συνεχίσει την αήττητη πορεία του στην Basket League.

Οι «πράσινοι» δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα και πλέον στρέφουν το βλέμμα στο παιχνίδι με την Αρμάνι Μιλάνο για την Euroleague, ενώ οι Θεσσαλονικείς εξακολουθούν
να ανησυχούν για την παραμονή.

Κορυφαίος των νικητών ο Ντένμον με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ, 11 πόντους σημείωσε ο Μήτογλου (5 ριμπάουντ) και 9 ο Παππάς. Για τον Άρη ξεχώρισε ο Τσαϊρέλης που πέτυχε 14 πόντους.

Το ματς ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν όρεξη και να παίρνουν το προβάδισμα, γρήγορα όμως οι «πράσινοι» «ξεκόλλησαν» με τον Ντένμον και πήραν κεφάλι στο σκορ. Στα μέσα του α' δεκαλέπτου ο Άρης μείωσε την διαφορά στο καλάθι, αλλά οι γηπεδούχοι πάτησαν ξανά το γκάζι και έκλεισαν την περίοδο μπροστά με εννέα πόντους (27-18).

Στο β' δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι αύξησαν την διαφορά σε διψήφιο νούμερο, ενώ με τον Παππά να σκοράρει το προβάδισμα έφτασε μέχρι και το +17. Ο Άρης έδειξε σημάδια ζωής επιθετικά, με το ημίχρονο να κλείνει τελικά με 41-30 υπέρ του «τριφυλλιού».

Η τρίτη περίοδος ήταν και η καλύτερη για τους γηπεδούχους, που ουσιαστικά «τελείωσαν» το ματς πετυχάινοντας 28 πόντους, έναντι μόλις 12 των φιλοξενούμενων, χάρη στον οίστρο των Ντένμον, Μήτογλου και Παππά.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι και οι «πράσινοι» ολοκλήρωσαν εύκολα άλλο ένα νικηφόρο ματς στην κανονική περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 41-30, 69-42, 84-63

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Ντένμον 18 (3), Λεκαβίτσιους 2, Όγκαστ 8, Αντετοκούνμπο 9 (1), Σίνγκλετον 4, Παππάς 9 (1), Γκιστ 6, Βουγιούκας 6, Καλαϊτζάκης 1, Γκάμπριελ 3 (1), Καλάθης 7 (1), Μήτογλου 11 (1).
ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Μάρας 4, Μποχωρίδης 8 (2), Μούρτος, Αθηναίου 9 (2), Ντουβιέ 9 (1), Φλιώνης 2, Τσαϊρέλης 14 (1), Πουλιανίτης 3 (1), Χρηστίδης, Προύιτ 5 (1), Μπελ 9 (1)