EURO U21: Στα ημιτελικά η Ουκρανία, στο «σπίτι» της η Γαλλία (video)

Η Γαλλία προηγήθηκε στο παιχνίδι με την Ουκρανία, αλλά η παρέα του Μούντρικ έφερε… τούμπα το ματς και πήρε την πρόκριση. Οι «τρικολόρ» άνοιξαν το σκορ με τον Σερκί, ο οποίος με πλασέ στο 19ο λεπτό έκανε το 1-0.

Στη συνέχεια η Ουκρανία στο 30′ κέρδισε πέναλτι με τον Μούντρικ. Την εκτέλεσε ανέλαβε ο Σουντάκοβ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Γαλλίας για την ισοφάριση. Στο 44ο λεπτό ο Μούντρικ έκανε μια εξαιρετική μπαλιά πίσω από τη σέντρα και ο Σουντάκοβ έδωσε το προβάδισμα της Ουκρανίας, ενώ διαμόρφωσε και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου (2-1).

Στο 81′ ο Γουαχί σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Σεβαλιέ. Στα ημιτελικά η Ουκρανία θα αντιμετωπίσει την Ισπανία, η οποία άφησε εκτός συνέχειας την Ελβετία.