AEK- Στιγμές 2023: Η τριάρα στον Ολυμπιακό που τελείωσε το αρνητικό σερί (video)

Η πρώτη επίσκεψη του Ολυμπιακού στο νέο γήπεδο της ΑΕΚ στις 9 Φεβρουαρίου του 2023 ήταν εφιαλτική για τους “ερυθρόλευκους“, οι οποίοι γνώρισαν βαριά ήττα με 3-0 από την Ένωση και ουσιαστικά γνώρισαν τον αποκλεισμό από τον πρώτο ημιτελικό του κυπέλλου Ελλάδας.

Μια νίκη που πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους “κιτρινόμαυρους” καθώς χρειάστηκαν να περιμένουν πολύ καιρό για να την κατακτήσουν. Πέντε χρόνια ή αν προτιμάτε 16 σερί αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.

Μεγάλος πρωταγωνιστής στο συγκεκριμένο παιχνίδι ο Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος έβαλε “φωτιά” στην “Αγιά Σοφιά” μόλις στο 3ο λεπτό κάνοντας το 1-0. Ακολούθησε το αυτογκόλ του Σαμασέκου στο 27′ για να ολοκληρωθεί ο θρίαμβος της Ένωσης στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με το πέναλτι του επιθετικού από το Τρινιντάντ και Τομπάγκο.